To był słaby rok dla producentów śruty sojowej!

W okresie pierwszych 10 miesięcy 2013 roku odnotowano spadek wolumenu importu śruty sojowej do Polski r/r. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) od początku stycznia do końca października br. zaimportowano prawie 1513 tys. t tego surowca.
 

 

\"\"

 

W stosunku do tego samego okresu w 2012 roku wolumen przywozu obniżył się o ok. 3,5%. Ze względu na wzrost cen śruty, spadek wartości importu w euro był mniejszy i wyniósł 0,7%. W okresie pierwszych 10 miesięcy 2013 roku największym dostawcą tego surowca na rynek polski była Argentyna (z 64-procentowym udziałem w wolumenie importu).

Czytaj także:
Podsumowanie cen na rynku zbóż w 2013r.
Co drożeje, a co tanieje na rynku zbóż?!
To będzie dobry rok na rynku gruntów rolnych

Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (21%), a na trzecim Brazylia (5%). Dla porównania, w analogicznym okresie 2012 roku z Argentyny pochodziło 75% importu śruty sojowej, z Brazylii 13%, a ze Stanów Zjednoczonych 6%. Jeśli chodzi o eksport śruty sojowej z Polski, jego skala jest niewielka w zestawieniu z wolumenem importu tego surowca do naszego kraju.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2013 roku wywóz wyniósł blisko 53 tys. t, tj. o 16% mniej niż w tym samym okresie 2012 roku. Największym odbiorcą śruty sojowej z Polski była Słowacja (jej udział w imporcie wyniósł 39%), za nią natomiast uplasowały się Czechy (38%).  

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,  
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu  
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here