Produkcja zbóż w 2013 r. w układzie regionalnym

W połowie stycznia br. GUS podał dane dotyczące obszaru upraw, plonów oraz zbiorów zbóż w układzie wojewódzkim w 2013 r. Z analizy tych danych płyną interesujące wnioski, w tym taki, że sytuacja pomiędzy poszczególnymi regionami kraju bywa bardziej zróżnicowana niż można było podejrzewać. Dla przykładu w całym kraju produkcja pszenicy ozimej w roku 2013 wzrosła o 44% wobec roku 2012, kiedy duża cześć upraw została zaorana na wiosnę ze względu na duże straty zimowe.

 

\"\"

 

Jednakże w województwie kujawsko-pomorskim zbiory zwiększyły się aż o 563%. Z kolei w województwach podkarpackim i warmińsko-mazurskim zmniejszyły się o 12%. Ten przykład pokazuje bardzo wyraźnie, że sytuacja w jednym regionie, może znacznie odbiegać od sytuacji w innych lub od sytuacji w całym kraju. Jeśli chodzi o produkcję pszenicy ozimej i jarej łącznie, GUS szacuje ją na 9,47 mln t, czyli o 0,86 mln t (10,0%) więcej niż w roku 2012. Największe wzrosty, przekraczające 30%, zanotowano w województwach kujawsko-pomorskim (+60%), wielkopolskim (+52%) oraz łódzkim (+32%).

Największe spadki dotyczyły województw: podkarpackiego (- 17%), warmińsko-mazurskiego (-12%) oraz małopolskiego (-10%). Produkcja żyta w 2013 r. wg GUS wyniosła 3,31 mln t i była o 14,4% większa niż rok wcześniej. Największy przyrost produkcji zanotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (+52%), podkarpackim (+46%), dolnośląskim (+32%) oraz opolskim (+31%). Ze względu na swój duży rozmiar oraz spory udział żyta w strukturze zbiorów, prym w produkcji tego gatunku zboża wiodą województwo wielkopolskie (737 tys. t) oraz mazowieckie (422 tys. t).

Czytaj także:
Co drożeje, a co tanieje na rynku zbóż?!
Podsumowanie cen na rynku zbóż w 2013r.
Podsumowanie 2013 roku w rolnictwie!

Zbożem, które zanotowało bardzo istotny spadek produkcji w 2013 r. był jęczmień. Wg GUS w skali kraju jego zbiory wyniosły 2,92 mln t i były o 30,1% niższe niż rok wcześniej. Mimo to, w dwóch województwach zbiory były wyższe niż rok wcześniej: w podkarpackim zwiększyły się o 10%, a warmińsko-mazurskim o 2%. Z kolei spadki były najbardziej drastyczne w przypadku województw kujawsko-pomorskiego (-46%), lubuskiego (-42%) oraz wielkopolskiego (-42%). W województwach tych najbardziej zwiększyła się powierzchnia uprawy innych zbóż.

Produkcja zbóż ogółem (z kukurydzą, gryką, prosem i innymi zbożowymi) w Polsce wyniosła 28,38 mln t i była o 0,6% niższa niż rok wcześniej. Największy przyrost zbiorów zanotowano w województwach kujawsko-pomorskim (+8,0%) i świętokrzyskim (+7,8%). Z kolei najgłębszy spadek w przypadku województw opolskiego (- 8,9%) i lubuskiego (-8,1%).

Jak widać z powyższych przykładów, dynamika produkcji w poszczególnych województwach jest bardzo zróżnicowana, a zmiany produkcji z roku na rok nieraz bardzo duże. Rolnicy reagują bardzo szybko na zmieniające się warunki i dostosowują odpowiednio strukturę uprawianych zbóż. 

Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here