To już pewne! Bruksela przydzieliła Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników!

Byliśmy z rolnikami od początku i kwestię poniesionych przez nich strat przedstawialiśmy na forum Unii Europejskiej już w maju – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji prasowej. – Bruksela przydzieliła Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku przymrozków i gradobić w sadach i winnicach – dodał minister. W konferencji uczestniczyli także wiceministrowie.

Minister Czesław Siekierski podczas konferencji (fot. MRiRW)
To już pewne! Bruksela przydzieliła Polsce 37 mln euro na pomoc dla rolników!

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Komisja Europejska bardzo szybko zareagowała na nasze prośby. 9 lipca 2024 r., na forum Komitetu ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych – Produkty Ogrodnicze, Komisja Europejska poddała pod głosowanie projekt rozporządzenia wykonawczego przewidującego nadzwyczajne wsparcie finansowe dla sektora owoców i warzyw oraz sektora wina, poszkodowanych w związku z niekorzystnymi zdarzeniami klimatycznymi w Austrii, Czechach oraz Polsce wiosną br. Projekt w głosowaniu został poparty przez większość delegacji państw członkowskich.

Skala pomocy i termin wypłaty

Budżet pomocy unijnej alokowanej dla Polski wynosi 37 mln EUR, dla Czech 15 mln EUR, a dla Austrii 10 mln EUR. W przypadku Polski wsparcie zostanie skierowane do producentów winogron i innych owoców, którzy zostali poszkodowani w wyniku kwietniowych przymrozków oraz majowych gradobić.

– Sposób wdrożenia systemu wsparcia będzie podlegał notyfikacji do Komisji Europejskiej, a wypłaty wsparcia na rzecz rolników będą musiały zostać zrealizowane do 31 stycznia 2025 r. – poinformował minister Czesław Siekierski.

– Państwo członkowskie może powiększyć wysokość pomocy o 200 proc. kwoty z budżetu UE, w przypadku Polski o 74 mln EUR – uzupełnił minister.

– Szczegółowe rozwiązania będą musiały być notyfikowane do Komisji Europejskiej najpóźniej do 31 października br. i będą przyjęte w drodze rozporządzenia Rady Ministrów – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że do 15 czerwca 2025 r. jesteśmy zobowiązani przedstawić Komisji Europejskiej raport o realizacji wsparcia, w tym o sposobie, w jaki zapewniliśmy obiektywne i niedyskryminujące podejście. Podkreślił jednocześnie, że nie ma jeszcze ostatecznej wyceny strat, gdyż komisje szacujące straty jeszcze pracują i mamy jedynie dane okresowe.

Monitoring rynków

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak poinformował o powołaniu w MRiRW Zespołu ds. monitorowania rynków rolnych.

– Głównym zadaniem Zespołu jest bieżące alertowanie o zagrożeniach na poszczególnych rynkach rolnych – powiedział wiceminister.

Wiceminister Kołodziejczak poinformował, że będą na bieżąco gromadzone dane, w tym te przekazywane przez ośrodki doradztwa rolniczego.

– Na początek jest to rynek zbóż, a następnie objęte tym monitoringiem będą kolejne rynki – dodał wiceminister Michał Kołodziejczak.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że odnotowany został rekordowy poziom eksportu zbóż na poziomie 12,5 mln ton, z czego pszenica stanowiła 8,5 mln ton, a kukurydza 4,5 mln ton.

Sekretarz stanu poinformował, że analizowane są także informacje dotyczące rynków zagranicznych i prognoz, jak te mówiące o zmniejszeniu zbiorów w Rosji i Ukrainie.

Źródło: ARiMR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics