To potaniało najbardziej

Ponadto ze względu na oczekiwane wysokie zbiory, spadły światowe ceny ryżu, natomiast ceny pszenicy były względnie stabilne.

Nieco mniejszą dynamiką cechowały się zniżki cen produktów oleistych (-1,9% w skali miesięcznej), które spadając od czterech miesięcy osiągnęły najniższy poziom od września 2010 r. (w dalszym ciągu związane jest to głownie z wzrostem wysokiej już podaży oleju palmowego w południowo wschodniej Azji w połączeniu ze słabym popytem importowym).
 

 

\"To

 

Spadki byłyby jeszcze silniejsze, gdyby nie perspektywa 2-3 miesięcznej napiętej sytuacji podażowo-popytowej w przypadku oleju sojowego i niższej niż zakładano podaży oleju słonecznikowego. Zniżkowały także ceny mięsa (-0,78%, głownie za sprawą niższych cen wieprzowiny, które spadły o ok. 2% w relacji miesięcznej, podczas gdy ceny innych mięs były stabilne) i cukru (-0,25%, zniżki związane są z oczekiwanym trzecim z rzędu wzrostem światowej produkcji i dużej podaży eksportowej w sezonie 2012/13, zwłaszcza w Brazylii).

Spadków tych nie był w stanie zrekompensować zaledwie 0,9% wzrost cen przetworów mlecznych. W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 209,3 punktu, (211,7 w listopadzie 2012 r.) i był o 0,7% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kiedy to znalazł się na poziomie 210,8 punktu.

Czytaj dalej: Artykuły mleczarskie liderem zwyżek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here