Trwają badania nad wykorzystaniem odpadów do poprawiania struktury gleby

Uniwersytet Opolski włączył się w badania nad wykorzystaniem odpadów z papierni do poprawiania struktury gleby. W grę wchodzi pół miliona ton surowca rocznie. Umowę w tej sprawie uczelnia podpisała z firmą Envipro Terratech.

odpady, gleba, struktura gleby

Uniwersytet Opolski włączył się w badania nad przetwarzaniem odpadów

Podpisane we wtorek na Uniwersytecie Opolskim porozumienie dotyczy szeroko rozumianej współpracy naukowców UO ze specjalistami firmy Envipro Terratech, która od 23 lat specjalizuje się w zagospodarowywaniu odpadów przemysłowych. Partnerem biznesu w uczelni będzie powstające przy UO Międzynarodowe Centrum Badawczo-Rozwojowe na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

Odpady z papierni poprawią strukturę gleby

Jak powiedział na konferencji prasowej prezes Envipro Wojciech Musiał, pierwszym projektem badawczym, który firma chce realizować wspólnie z uczelnią jest ulepszenie specjalnej mieszanki wzbogacającej glebę, którą pozyskuje się z odpadów powstających w zakładach papierniczych.

“Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę. Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo – niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw. Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku” – powiedział Musiał.

Przełom w ochronie fungicydowej? Naukowcy opracowują nowy biofungicyd

Rektor UO prof. Marek Masnyk uważa połączenie nauki akademickiej z biznesem za przykład przełamywania stereotypów, zgodnie z którymi pracownicy uczelni zajmują się sprawami nie mającymi zbyt wiele wspólnego z praktycznym wykorzystaniem.

“Do tej pory związki świata akademickiego z biznesem traktowano jako coś w rodzaju romansu, który z czasem przemija. My, za pośrednictwem naszej pomologii, chcemy w trwały sposób połączyć te dwa światy. Z naszych badań będą korzystali przedstawiciele świata biznesu, a firmy pomogą nam w ukierunkowaniu niektórych działań pod kątem oczekiwań z ich strony” – wyjaśnił prof. Masnyk.

Dyrektor centrum badawczego UO Grzegorz Sawicki poinformował, że decyzje o wyborze sprzętu kupowanego do tworzonych laboratoriów będą konsultowane z firmami, które chcą podjąć współpracę z uczelnią. Dobrym przykładem są stanowiska, na których będzie można testować preparat partnera biznesowego w przyspieszonym tempie, symulującym jednocześnie cykl pór roku na polu. Ze swej strony Envipro zadeklarował zakup części sprzętu badawczego dla uczelnianej pomologii.

“To dla nas duże udogodnienie. Co prawda prowadzimy od kilku lat testy polowe na terenie trzech województw Dolnego i Górnego Śląska, jednak z oczywistych względów są to badania długotrwałe. Przyspieszenie cyklu w warunkach laboratoryjnych pozwoli na jego skrócenie. Dlatego mamy nadzieję z przygotowaniem komercyjnej wersji produktu w ciągu możliwie krótkiego czasu i liczymy na wsparcie ze strony naukowców przy polepszeniu receptury naszej mieszanki o kolejne komponenty mogące pomóc polskim rolnikom” – uważa Musiał. (PAP)

Źródło: Nauka w Polsce PAP, Marek Szczepanik, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here