Trwają targi Polagra

Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich, które obchodzą w tym roku jubileusz 100-lecia, rozpoczęły się wczoraj targi Polagra.

Grzegorz Puda podczas otwarcia targów Polagra

Otwarcie targów

Rozpoczynające się targi Polagra, to targi o najdłuższej tradycji biznesowej w Polsce. Cieszą się one uznaniem na całym świecie. To największa w naszym kraju ekspozycja promująca żywność, technologie dla branży spożywczej, a także urządzenia i rozwiązania dla gastronomii – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda otwierając targi.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że to dzięki ciężkiej pracy rolników mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe i dlatego wspieranie polskiego rolnictwa jest jednym z kluczowych priorytetów rządu.

Chcemy promować polską  żywność nie tylko jako hit eksportowy, ale także wśród Polaków. Ponieważ przede wszystkim Polacy powinni korzystać z tego, że nasi rolnicy wytwarzają zdrową, smaczną żywność wysokiej jakości – dodał minister.

Minister Grzegorz Puda stwierdził również, że targi Polagra są doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki i technologii.

Jednak małe gospodarstwa rodzinne nie zawsze stać na drogie, nowoczesne rozwiązania. Stąd w Polskim Ładzie dla rolnictwa przewidzieliśmy wsparcie dla tych gospodarstw – powiedział minister Grzegorz Puda.

Zachęcając do zwiedzenia ekspozycji targowych Polagra i Taropak minister zaapelował o solidarność z rolnikami, dzięki którym mamy dobrą, smaczną, najwyższej jakości żywność.

Targowe ekspozycje

Ekspozycja tegorocznej imprezy zbudowana jest w oparciu o trzy równoległe salony FOOD, FOODTECH oraz HORECA. Formuła targów łączy spotkania w przestrzeni wystawienniczej ze spotkaniami online, za pośrednictwem platformy internetowej opartej na działaniu sztucznej inteligencji wykorzystywanej w kojarzeniu partnerów biznesowych.

Wydarzenia targowe

Targom towarzyszą inne wydarzenia, w których wiodącą rolę odgrywają: smak, wysoka jakość i tradycja. Odbywają się m.in. warsztaty kulinarne, które poprowadzą znakomici szefowie kuchni, konkursy, seminaria i specjalistyczne panele dyskusyjne.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dopłaty do kukurydzy: Ile wniosków złożono? ARiMR wydłuża godziny pracy

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy biura powiatowe...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics