Advertisement

Trwają targi Polagra

Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich, które obchodzą w tym roku jubileusz 100-lecia, rozpoczęły się wczoraj targi Polagra.

Grzegorz Puda podczas otwarcia targów Polagra

Otwarcie targów

Rozpoczynające się targi Polagra, to targi o najdłuższej tradycji biznesowej w Polsce. Cieszą się one uznaniem na całym świecie. To największa w naszym kraju ekspozycja promująca żywność, technologie dla branży spożywczej, a także urządzenia i rozwiązania dla gastronomii – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda otwierając targi.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że to dzięki ciężkiej pracy rolników mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe i dlatego wspieranie polskiego rolnictwa jest jednym z kluczowych priorytetów rządu.

Chcemy promować polską  żywność nie tylko jako hit eksportowy, ale także wśród Polaków. Ponieważ przede wszystkim Polacy powinni korzystać z tego, że nasi rolnicy wytwarzają zdrową, smaczną żywność wysokiej jakości – dodał minister.

Minister Grzegorz Puda stwierdził również, że targi Polagra są doskonałą okazją do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki i technologii.

Jednak małe gospodarstwa rodzinne nie zawsze stać na drogie, nowoczesne rozwiązania. Stąd w Polskim Ładzie dla rolnictwa przewidzieliśmy wsparcie dla tych gospodarstw – powiedział minister Grzegorz Puda.

Zachęcając do zwiedzenia ekspozycji targowych Polagra i Taropak minister zaapelował o solidarność z rolnikami, dzięki którym mamy dobrą, smaczną, najwyższej jakości żywność.

Targowe ekspozycje

Ekspozycja tegorocznej imprezy zbudowana jest w oparciu o trzy równoległe salony FOOD, FOODTECH oraz HORECA. Formuła targów łączy spotkania w przestrzeni wystawienniczej ze spotkaniami online, za pośrednictwem platformy internetowej opartej na działaniu sztucznej inteligencji wykorzystywanej w kojarzeniu partnerów biznesowych.

Wydarzenia targowe

Targom towarzyszą inne wydarzenia, w których wiodącą rolę odgrywają: smak, wysoka jakość i tradycja. Odbywają się m.in. warsztaty kulinarne, które poprowadzą znakomici szefowie kuchni, konkursy, seminaria i specjalistyczne panele dyskusyjne.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE