Trzy serie w polu. Testowaliśmy ciągniki Deutz Fahr. Zobacz galerię zdjęć

Najnowocześniejsze modele ciągników, innowacyjne rozwiązania techniczne i możliwość osobistego przetestowania maszyn to główne atrakcje pokazów polowych Deutz-Fahr. W ostatni dzień sierpnia firma zaprosiła dziennikarzy do Stawu w gminie Szczawin Kościelny (woj. mazowieckie). Pokazy odbyły się w gospodarstwie Jerzego Lodzińskiego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

\"\"


Ciągniki Deutz Fahr to jedne z najpopularniejszych maszyn wśród polskich rolników. Marka ta, tuż po New Hollandzie, John Deerze, Kubocie i Zetorze, jest jedną z najczęściej wybieranych przez naszych gospodarzy. Nic dziwnego, wszak producent od lat stawia na innowacyjne rozwiązania. Użytkownicy tych traktorów cenią sobie przede wszystkim zastosowane tu praktyczne, a także ekonomiczne rozwiązania techniczne.

Podczas pokazów Deutz Fahr zaprezentował ciągniki 6, 7 i 9 serii. 

Seria 6 obejmuje modele  z silnikami o mocy od 156 do 226 KM. Mocniejsze ciągniki znajdują się w serii 7. Te modele napędzane są przez 230-250 KM. Natomiast silniki o mocy do 340 KM dostępne są w serii 9.

Trzy układy napędowe – komfort pracy, komfort jazdy

W ciągnikach Deutz Fahr można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań. Producent proponuje m.in. trzy układy napędowe.

Najbardziej zaawansowany jest napęd bezstopniowy TTV, łączący zalety  przekładni mechanicznej z płynnością hydrostatu. W modelach z tym napędem w kabinach nie ma klasycznej dźwigni zmiany biegów, są natomiast joysticki zintegrowane z podłokietnikiem.

Drugi układ napędowy oferowany w modelach serii 6 w przedziale od 140-210 KM to RCshift. Jest to napęd mechaniczny, ale samo sterowanie skrzynią biegów jest elektrodynamiczne. Takie rozwiązanie na pewno poprawia komfort jazdy i pracy na polu.

– Operator nie znajdzie tu klasycznej dźwigni zmiany biegów, jest za to joystick, za pomocą którego zmieniane są biegi i półbiegi. Dodatkowo jest też tryb automatyczny. A więc ten ciągnik od prędkości 0 do prędkości maksymalnej może zmieniać wszystkie przełożenia samodzielnie w automacie – wyjaśnia Jarosław Figurski z Deutz Fahr.

Kolejny układ napędowy to PowerShift, czyli skrzynia z półbiegami. Oferowany jest w ciągnikach z serii 5, 5D, 5G i 6 w przedziale od 70-210 KM. W ciągnikach z tym napędem znajduje się klasyczna skrzynia zmiany biegów. Producent zapowiada, że niebawem wprowadzi do oferty modele serii 6 z napędem PowerShift, ale z małym silnikiem w klasie mocy 120-140 km.

Ciągniki z napędem PowerShift i RCshift mogą osiągnąć prędkość nawet 72 km/h. W tych modelach różnica pomiędzy biegami wynosi zaledwie 18 proc.

Niskie prędkości obrotowe przy maksymalnej prędkości jazdy

Wyróżnikiem ciągników Deutz Fahr są niskie prędkości obrotowe przy maksymalnej prędkości jazdy. W modelach serii 6 ze skrzynią PowerShift  jest to niecałe 1500 obrotów na minutę. Ale to jeszcze nie jest rekordowy wynik.

– Ciągniki z napędem RCshift mają taką samą skrzynię biegów, ale przełożenia są inaczej zestopniowane i dzięki temu przy 40 km/h możemy zejść z prędkością obrotową silnika do 1158 obrotów na minutę. Dzięki temu jazda jest cicha, a komfort pracy naprawdę duży. W tej chwili żaden inny ciągnik na rynku nie oferuje takich wartości – zapewnia Figurski.

Modele serii 6 w napędzie TTV mają już trochę wyższe wartości obrotowe: od 1431 do 1647. Ale przy tym układzie napędowym wynik ten jest bardzo dobry.

Innowacyjne rozwiązania

W ciągnikach Deutz Fahr rolnicy mogą znaleźć także inne, ułatwiające pracę rozwiązania. Będą to m.in. kolorowy wyświetlacz na słupku kabiny, łatwa w obsłudze konsola sterowania, światła ledowe i ksenonowe, znacznie mniejsze zużycie paliwa, przestronna kabina z dużą widocznością, bezstopniowa zmiana prędkości czy  dziesięciokrotne hamowanie awaryjne.

Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics