Twardy Brexit uderzy w polskich producentów żywności

Wielka Brytania nadal nie wypracowała umowy ws. brexitu. A wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, czyli twardy brexit, byłby niekorzystny dla polskich eksporterów słodyczy, mięsa i wędlin, produktów mleczarskich oraz pieczarek.

rolnik, rolnictwo, brexit, AgroNawigator, Polski Instytut Ekonomiczny

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE planowane jest na 29 marca 2019 roku. Ale tamtejszy parlament nadal nie zatwierdził opracowanej przez rząd Theresy May umowy brexitowej. Według BBC May jeszcze w tym tygodniu zwróci się z wnioskiem o ponownie głosownie nad jej umową, jeśli do końca lutego nie wynegocjuje zmian w umowie z UE.

Twardy Brexit uderzy w polskich producentów żywności

Analitycy PKO BP w najnowszym raporcie „AgroNawigator” oceniają, że najbardziej niekorzystnym rozwiązaniem dla eksportu polskiej żywności byłby twardy brexit, który w sposób znaczący mógłby utrudnić sprzedaż na ten rynek.

– Wielka Brytania jest jednym z ważniejszych odbiorców polskiej żywności z 10 proc. udziałem w eksporcie. Co więcej, polski eksport do Wlk. Brytanii wzrastał dynamicznie w ostatnich latach, głównie dzięki wzrostowi sprzedaży drobiu. Najbardziej zaniepokojeni scenariuszem twardego brexitu są eksporterzy mięsa i przetworów drobiowych, słodyczy,a także producenci pieczarek – czytamy w raporcie PKO BP.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy oznaczać będzie powrót stawek celnych oraz zwiększenie poziomu barier pozataryfowych we wzajemnym handlu. Jak wynika z szacunków Łukasza Ambroziaka, analityka Polskiego Instytutu Ekonomicznego, przy zachowaniu obecnej struktury towarowej średnia ważona stawka celna w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii może wzrosnąć do 8,5 proc.

– Twardy Brexit w szczególności uderzyłby w producentów mięsa i przetworów mięsnych oraz produktów mleczarskich, sprzedających na rynek brytyjski. Średnia ważona stawka celna w eksporcie rolno-spożywczym do Wielkiej Brytanii może bowiem przekroczyć nawet 28 proc.. Żywność stanowi około 20 proc. polskich dostaw do Wielkiej Brytanii, która jest drugim pod względem wielkości jej odbiorcą – podkreśla analityk PIE.

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

300 tysięcy złotych dla gospodarstw poszkodowanych przez powódź. Ruszył nabór wniosków

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 grudnia 2024 r. mogą składać wnioski o przyznanie wsparcia na Inwestycje odtwarzające...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics