Ubezpieczenie społeczne rolników na korzystniejszych zasadach

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian.

Ubezpieczenie społeczne rolników na korzystniejszych zasadach

Pracujący rolnik-emeryt z prawem do pełnej emerytury

Rolnik-emeryt może kontynuować pracę w posiadanym gospodarstwie rolnym bez zawieszenia części uzupełniającej świadczenia emerytalnego. Nie musi wyzbywać się gospodarstwa rolnego, żeby mieć prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości.

Emerytom, którzy mieli zawieszoną wypłatę części uzupełniającej emerytury rolniczej z powodu prowadzenia działalności rolniczej, KRUS podejmie z urzędu wypłatę świadczenia w pełnej wysokości w lipcowych terminach płatności, a w czerwcu dokona wyrównania części uzupełniającej za ten miesiąc.

Służba wojskowa wliczana do kwoty emerytury

Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które nie mają ustalonego prawa do emerytury z ZUS, zostanie doliczony do wysokości emerytury rolniczej okres odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 r. – po 1 proc. emerytury podstawowej za każdy rok.

Skrócenie okresu umowy dzierżawy dla rolników-rencistów

Osoba uprawniona do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy może, w celu zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, zawrzeć umowę dzierżawy na okres, na który zostało przyznane jej prawo do renty (np. na rok lub 2–3 lata).

Rozszerzony katalog ubezpieczonych

Rolnicy i domownicy, którzy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nadal podlegają temu ubezpieczeniu – pomimo objęcia ich ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułów:

  • pobierania świadczenia integracyjnego lub pobierania stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych;
  • pobierania stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych;
  • pełnienia czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub odbywania służby zastępczej.

Rolnicy lub domownicy, którzy przed wejściem w życie ustawy zostali wyłączeni z ubezpieczenia społecznego rolników z uwagi na objęcie ubezpieczeniem powszechnym w ZUS z tych tytułów, mogą złożyć w KRUS wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Dzięki temu możliwe będzie uzupełnienie brakującego okresu do uzyskania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych lub wykazanie nieprzerwanego okresu ubezpieczenia społecznego rolników, który wymagany jest m.in. przy jednoczesnym prowadzeniu działalności rolniczej i pozarolniczej działalności gospodarczej.

Rehabilitacja w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS dla rolników-emerytów

Od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny będzie trwał 21 dni.

Turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Również od 1 stycznia 2023 r. KRUS będzie kierował do Centrów rehabilitacji Rolników ubezpieczonych opiekunów osób niepełnosprawnych na 7-dniowe turnusy regeneracyjne. Cel to poprawa kondycji psychofizycznej i jakości życia opiekunów osób niepełnosprawnych.

Źródło: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Widmo utraty unijnych pieniędzy dla rolników coraz wyraźniejsze

Słowacki minister rolnictwa Richard Takáč milczy na temat swojego spotkania z komisarzem UE Januszem Wojciechowskim w sprawie opóźnień z wypłatą dopłat bezpośrednich. Istnieje ryzyko,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics