UE: ceny zbóż pod presją podaży

W tym tygodniu notowania pszenicy na Euronext w najbliższym kontrakcie (marcowy) wynosiły 175 EUR/tonę w porównaniu do 177 EUR/tonę pod koniec ubiegłego tygodnia – informuje FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

–  Notowania kukurydzy w kontrakcie styczniowym obniżyły się przez tydzień o 3,8% do 158,8 EUR/tonę. Spadki cen zbóż są wynikiem przede wszystkim presji podażowej. Wydaje się, że jest to obecnie kluczowy czynnik kształtujący ceny, na które niewielki wpływ wywarły doskonałe wyniki tygodniowego eksportu z UE ( KE wydała licencje na wywóz aż 1,07 mln ton pszenicy miękkiej) – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Jak informują analitycy FAMMU/FAPA, nie bez znaczenia dla kształtowania się cen jest bliska i realna perspektywa zwiększenia dostaw z krajów Ameryki Łacińskiej, a zwłaszcza z Argentyny. Kraj ten zniósł ostatnio cła obowiązujące w eksporcie pszenicy i kukurydzy oraz zredukował cła w wywozie soi. To w połączeniu z dobrymi wynikami zbiorów zbóż oraz słabością argentyńskiego peso, sprawia, że konkurencja w światowym eksporcie staje się jeszcze ostrzejsza niż była do tej pory. 
  
– W tym tygodniu Rosja podała do wiadomości wstępne prognozy przyszłorocznych zbiorów zbóż, które to trzeci rok z rzędu mają przekroczyć 100 mln ton. Tak więc przybywa czynników, które przemawiają za utrzymywaniem się cen ziarna na rynku globalnym na niskim poziomie. Pojawiają się co prawda obawy o kondycję ozimin na półkuli północnej związane z brakiem wystarczającej pokrywy śniegu, jednak na tym etapie trudno jest ocenić wpływ tego czynnika. Jak zazwyczaj o tej porze roku stan upraw ozimin będzie bardzo uważnie monitorowany przez wszystkich uczestników rynku zbożowego – piszą w analizie eksperci FAMMU/FAPA.

CBoT bieżący tydzień również przyniósł spadki notowań. Tutaj pszenica w kontrakcie marcowym potaniała o 2,7% do 177,2 USD/tonę, natomiast kukurydza o 1,5% do 147,3 USD/tonę. Rynek amerykański boryka się dodatkowo ze skutkami silnego dolara amerykańskiego, który to negatywnie oddziałuje na eksport zbóż z USA.

–  Jest to wyraźnie widoczne w bieżącym sezonie handlowym, ale było już odczuwalne w poprzednim sezonie. W konsekwencji USDA zostało zmuszone do dokonania korekt prognoz amerykańskiego eksportu. Pomimo to, obecne tempo amerykańskiej sprzedaży zagranicznej jest na tyle wolne, że nawet te obniżone prognozy mogą nie zostać zrealizowane – czytamy w cotygtodniowej analizie FAMMU/FAPA.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here