UE: Deszcze wzmagają obawy o jakość ziarna

Powtarzające się opady deszczu w niektórych krajach zachodniej Europy (Wielka Brytania, Francja) nasilają niepokój o parametry jakościowe ziarna i występowanie mykotoksyn – informuje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w resorcie rolnictwa.

Kondycja zasiewów pszenicy we Francji nadal jest dobra. Według FranceAgriMer, stan ok. 70% upraw pszenicy miękkiej kwalifikuje się jako dobry i bardzo dobry. Zaawansowanie prac żniwnych jest jednak bardzo małe. Do 9 lipca br. jedynie 3% pszenicy miękkiej zostało zebrane z pól.

W Niemczech część pszenicy jest jeszcze niedojrzała, niemniej jednak i tutaj opady powodują narastanie obaw o jakość ziarna. Ostatnio niemieckie stowarzyszenie spółdzielni rolniczych podwyższyło prognozy tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w Niemczech do 21,9 mln ton wobec 21,3 mln ton we wcześniejszej prognozie.

W 2011 r. Niemcy zebrały 22,7 mln ton pszenicy. W krajach południa Europy żniwa pszenicy są mocno zaawansowane. Tak jest w Hiszpanii. Zbiory powinno się udać zakończyć w okresie najbliższych dziesięciu dni. Tegoroczne zbiory pszenicy w Hiszpanii będą w bieżącym roku niższe niż rok wcześniej – w wysokości ok. 4,5 mln ton (6,8 mln ton w 2011 r.). Dobrze wygląda sytuacja w uprawach pszenicy we Włoszech. Tutaj zbiory przewidywane są na 3,4 mln ton wobec 2,85 mln ton w poprzednim sezonie. Według ISTAT, żniwa we Włoszech są prawie na ukończeniu. Jakość ziarna jest wysoka. Urodzaj we Włoszech może wpłynąć na ograniczenie potrzeb importowych kraju, zaliczango do kluczowych odbiorców pszenicy w Europie.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here