UE: kampania przebiega sprawnie, ale zbiory buraków będą mniejsze

Z informacji napływających od plantatorów w krajach unijnych wynika, że tegoroczne zbiory buraków cukrowych przebiegają dobrze, ale ze względu na obniżenie areału będą znacznie niższe niż rok wcześniej – informują analitycy FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo\"

 

– Mniejsza kontraktacja to skutek nadprodukcji w ubiegłym roku. Francuski związek plantatorów CGB ocenia, że tegoroczne plony wyniosą około 86 t/ha wobec średniej pięcioletnie na poziomie 89-90 t/ha. Powierzchnia upraw jest zaś mniejsza o 5% w skali roku. Kampania ma trwać poniżej 100 dni.  W Niemczech zbiory ruszyły dwa tygodnie później, ale obecnie związek WVZ ocenia je pozytywnie. Areał buraków jest mniejszy o 68 tys. ha i wynosi 288 tys. ha. Mimo dość silnych opadów w połowie października tempo kampanii jest dobre i część zakładów zakończy pracę przed Bożym Narodzeniem. – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Z kolei w Wielkiej Brytanii plonowanie ma być na poziomie średniej za ostatnie trzy lata, ale ze względu na nadprodukcję rok wcześniej ograniczono tonaż kontraktacji aż o 20%. 

Dużo mniejsze plony w Polsce
Kazimierz Kobza, Dyrektor Biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego ocenia, że tegoroczne zbiory buraków cukrowych w Polsce wyniosą ok. 8,5 mln ton wobec 13,2 mln ton zebranych w 2014 roku.

– W tym roku plony zredukowała głównie susza. Należy jednak pamiętać, że poważnie zmniejszyła się także powierzchnia uprawy buraka cukrowego. Spadek ten wyniósł ok. 20 tysięcy hektarów w stosunku do roku ubiegłego, dlatego siłą rzeczy zbiory będą mniejsze – mówi w rozmowie z nami Dyrektor Kobza. I dodaje, że wysokość plonu z hektara spadła do 50 t wobec 68 t w ubiegłym roku.

Z kolei według wstępnych szacunków opublikowanych przez GUS, zbiory buraków cukrowych wyniosą ok. 7,9 mln t. i będą niższe o ok. 41 proc. niż w 2014 roku. GUS szacuje, że powierzchnia uprawy buraków cukrowych będzie mniejsza o ok. 11 proc. i wyniesie 0,2 mln ha.   

oprac. Kamila Szałaj, fot. flickr.com/heather
Źródło: FAPA/FAMMU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here