UE: rzepak najdroższy od 13 miesięcy

Na giełdzie Matif w Paryżu na wzrosty cen rzepaku wpływały informacje o gorszych niż wcześniej zakładano perspektywach zbiorów rzepaku w Unii na skutek strat mrozowych oraz poniżej przeciętnych opadów w lutym i marcu br. Dodatkowo wartość kontraktów na rzepak była wspierana rosnącymi notowaniami soi z Chicago – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

W ciągu tygodnia kontrakt na rzepak z realizacją na termin majowy zwiększył wartość o 3,7 proc.  do 500 Euro/t (wobec 472,5 Euro/t przed dwoma tygodniami) zatem do poziomu najwyższego od około 13 miesięcy.

Jak informuje FAMMU/FAPA, kontrakt z realizacją na sierpień zdrożał również o 3,7 proc., a na listopad o 3,5 proc. Francuska firma konsultingowa Offre & Demande Agricole prognozuje zbiory rzepaku na 19 mln ton tj. 1 mln ton mniej niż zakładano miesiąc wcześniej ze względu na straty wynikające z mrozów. ODA prognozuje w sezonie 2012/13 potrzeby importowe Unii na 3,5 mln ton wobec 3,2 mln ton w sezonie 2011/12.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here