UE: Rzepak pod presją soi

Na giełdzie Matif w Paryżu w ciągu tygodnia rzepak uległ presji soi w Chicago obniżając wartość poniżej psychologicznego pułapu 500 Euro/t. – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Kontrakt listopadowy staniał o 4% do 481,8 Euro/t. Kontrakty na luty i maj’2013 również zmniejszyły swą wartość o 4%. (w ciągu 2 tyg. spadek o odpowiednio 7,3%, 7,2%, 7,1%). O ile sytuacja ekonomiczna w Unii nie załamie się, to dominujący w poprzednim okresie trend wzrostowy może być jednak w kolejnych tygodniach kontynuowany, bowiem czynniki fundamentalne niewiele się zmieniły.

Tymczasem w Niemczech areał pod przyszłoroczne zbiory zwiększy się z 1,3 mln ha do rekordowych 1,4-1,5 mln ha dzięki sprzyjającej aurze (w odróżnieniu od poprzednich dwóch lat). Mniej sprzyjające warunki dla ozimych zasiewów panowały we Francji, gdzie panowała susza w sierpniu i wrześniu, a rolnicy po części skłaniali się do wzrostu zasiewów zbóż.

W Wielkiej Brytanii mokra pogoda nie sprzyjała siewom, ale prawdopodobnie areał rzepaku będzie zbliżony do zeszłorocznego, co najwyżej mniejszy o 5%. Zatem perspektywy na kolejny rok dopiero klarują się. W Rotterdamie staniała większość surowców oleistych, olejów oraz śrut. Tylko słonecznik i produkty jego przerobu były bardziej odporne na spadki ze względu na perspektywę spadku podaży.

W Winnipeg kanadyjska Canola w kontrakcie na listopad br. przez tydzień staniała o 4,1% (przez 2 tyg. o 8,4%) do poziomu najniższego od 4 miesięcy podążając za notowaniami soi z Chicago. Było tak mimo informacji o mniejszych niż się spodziewano przeciętnych plonach (na skutek chorób, mokrej pogody oraz huraganowych wiatrów).

Oczekuje się, że Statistics Canada obniży 4 października br. szacunki zbiorów z 15,4 mln ton miesiąc wcześniej do poziomu niewykluczone, że powyżej zeszłorocznych rekordowych zbiorów 14,5 mln ton.

W ciągu tygodnia kontrakt na soję z realizacją na listopad obniżył wartość o 3% do 577,1 USD/t. na skutek realizacji zysków pomimo braku zmian poziomu czynników fundamentalnych tzn. perspektyw niedoborów soi na globalnym rynku w okresie najbliższych kilku miesięcy.

Kontrakty staniały do poziomu najniższego od 3 miesięcy ze względu na obawy o globalną sytuację ekonomiczną oraz umocnienie wartości amerykańskiego dolara wobec Euro. Dodatkową presję spowodowały informacje o lepszym niż się spodziewano plonowaniu soi w USA oraz wieści o deszczach w Brazylii, które poprawiają perspektywy na zbiory wiosną 2013 roku.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here