UE: skok cen pszenicy, eksport ziarna przyspiesza

Bieżący tydzień przyniósł „odreagowanie” notowań pszenicy w kontraktach terminowych, po ubiegłotygodniowych spadkach – informuje FAMMU/FAPA.

Notowania pszenicy na Euronext w najbliższym kontrakcie (wrześniowy) pod koniec tygodnia wynosiły 176 EUR/tonę, a na CBoT – 182,4 USD/tonę. Ostatnie zwyżki cen pszenicy są tłumaczone pojawiającymi się niepokojami co do wystąpienia ewentualnej suszy w Rosji i na Ukrainie. Jednak majowe prognozy produkcji zbożowej (w tym pszenicy) podane przez USDA dla obu tych krajów są dobre.

Trudno więc na tym etapie ocenić na ile obawy te są uzasadnione. Wzrosty mogły być też związane z zapowiedziami sztormowej aury w USA i ewentualnego zagrożenia dla upraw ozimych, a także z działaniami funduszy inwestycyjnych.

 

\"\"

 

Tempo unijnego eksportu pszenicy nieco przyspieszyło. W tym tygodniu KE wydała licencje na wywóz 477 tys. ton ziarna tego gatunku. Łącznie dotychczasowy eksport pszenicy miękkiej z UE w sezonie 2014/15 osiągnął 28,4 mln ton w porównaniu do 25,7 mln ton w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Dobrze sprzedaje się również unijny jęczmień. W rozpatrywanym tygodniu KE zezwoliła na eksport 237 tys. ton ziarna tego gatunku, co podwyższyło skumulowany wywóz do 8,013 mln ton wobec 5,3 mln ton w analogicznym okresie sezon wcześniej. Eksportowi zbóż w UE w dalszym ciągu sprzyja stosunkowo słabe euro.

Czytaj także:
Składki polskich organizacji rolniczych w Copa-Cogeca opłaci państwo

UE: prognozy plonów oleistych w 2015 roku

Warto podkreślić, że pod koniec tygodnia pojawiła się ważna informacja dla rynku pszenicy dotycząca zawieszenia obowiązywania ceł w eksporcie tego gatunku z Rosji.

Decyzja obowiązuje od 15 maja br. do 1 lipca br., kiedy to ma zostać zaprezentowany nowy system ceł.
Bez większych zmian pozostawały natomiast notowania giełdowe kukurydzy. W ostatnim tygodniu notowania tego gatunku w najbliższym kontrakcie na Euronext obniżyły się o zaledwie 0,2% do 155 EUR/tonę, a na CBoT wzrosły o 0,9% do 142,1 USD/tonę.

 

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot.:images free

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here