UE: Strategie Grains obniża szacunki produkcji zbóż

Francuska firma analityczna Strategie Grains obniżyła swoją ocenę tegorocznej produkcji pszenicy oraz jęczmienia w krajach UE. Powodem jest niezbyt korzystna pogoda, jaka panuje od początku maja w niektórych, unijnych państwach – Hiszpania, Francja, Niemcy, Austria i Polska – informuje FAMMU/FAPA.


\"rolnictwo,
 

Szacunki zbiorów pszenicy miękkiej zredukowano o 1,1 mln do 141,6 mln ton, co oznacza obniżkę wytwórstwa o 5% w stosunku do ubiegłego roku. Zmiana prognoz to kombinacja zmniejszenia łącznie o 1,6 mln ton przewidywanych zbiorów w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, we Włoszech i na Węgrzech, oraz pewnej zwyżce szacunków w odniesieniu do krajów skandynawskich, bałtyckich i południowowschodniej Europy. Podniesiono też, nieznacznie. ocenę produkcji we Francji, gdzie wzrost areału zdołał z nadwyżką skompensować skutki niekorzystnej aury.

Czytaj także:
Roundup Flex 480. Najnowszej generacji herbicyd do zastosowań przedżniwnych

Zbiory jęczmienia w Unii SG zredukowało wobec swojej poprzedniej oceny o 800 tys. ton do 57,8 mln, czyli o 4% poniżej produkcji z 2014 r. Wytwórstwo w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i na Węgrzech ograniczono o 1,1 mln ton, a we Francji, Bułgarii i Holandii podniesiono łącznie o 300 tys. ton.

Natomaist bez zmian pozostawiono ocenę tegorocznej, unijnej produkcji kukurydzy. Zbiory mają wynieść 67,5 mln ton, czyli o 11% poniżej poziomu z zeszłego roku. Zwyżki w wypadku Francji, Holandii, Słowacji i Rumunii zbilansowały się z redukcjami dla Bułgarii, Chorwacji i Grecji.

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. flickr.com/gibasianka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here