UE: Susza zredukuje plony kukurydzy

Jak podają analitycy FAMMU/FAPA upalna i sucha pogoda odnotowywana w ostatnich kilku tygodniach w Unii Europejskiej niekorzystnie wpłynęła na uprawy kukurydzy. Stategie Grains zapowiedziała negatywne korekty prognoz spowodowane przez niekorzystne warunki pogodowe we wrześniowym raporcie. Największe straty występują w następujących krajach: Francji, Rumunii, Bułgarii oraz Polsce. Zostaną one jednak w części rekompensowane przez oczekiwane lepsze zbiory we Włoszech, na Węgrzech, w Austrii  oraz na Słowacji. 

 

\"rolnictwo,

 

W sierpniowym raporcie G obniżyła prognozę tegorocznej produkcji kukurydzy w UE z poprzednich 61,7 mln ton do 60,6 mln ton. Wrześniowe szacunki będą jeszcze niższe. Komisja Europejska dokonała korekty z 65,5 mln ton do 62,5 mln ton.  W przypadku Francji, według nieoficjalnych prognoz, tegoroczne zbiory wyniosą około 12,5 mln ton (13,5 mln ton rok wcześniej), co oznacza ich najniższy poziom od 2003 roku. Utrzymywanie się niekorzystnej aury może wpłynąć na dalsze obniżanie szacunków zbiorów. Żniwa kukurydzy konsumpcyjnej we Francji rozpoczną się za około 10 dni, a zbiory kukurydzy paszowej już trwają w niektórych rejonach kraju.  


W Rumunii żniwa kukurydzy są w trakcie. Według nieoficjalnych szacunków, tegoroczna produkcja może być zbliżona do zeszłorocznego, słabego wyniku. W 2015 r. Rumunia zebrała 8,9 mln ton ziarna tego gatunku, tj. o 26% mniej niż w 2014 roku. 


Na Węgrzech również zapowiadają się straty w plantacjach kukurydzy, chociaż prognozy tegorocznych zbiorów są wyższe niż rok wcześniej i wynoszą 7,99 mln ton (6,6 mln ton w 2015 r.) – podają analityczy FAMMU/FAPA.

Polska znajduje się również w gronie krajów dotkniętych suszą. Niemniej jednak zbiory kukurydzy w 2016 r. są oceniane na 4 mln ton, tj. o około 30% więcej niż przed rokiem.

  


Redakcja AgroNews, fot.: K.Szałaj
Źródło:  FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnictwo regeneratywne

Rolnictwo regeneratywne to podejście do rolnictwa, które koncentruje się na regeneracji i wzmocnieniu zdrowia ekosystemu rolniczego, w tym gleby, wody, roślin, zwierząt i ludzi....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics