UE: wstępne szacunki zasiewów rzepaku

Wstępne prognozy zasiewów rzepaku przewidują wzrost areału o 6,8% do 6,55 mln ha – wynika z danych zespołu monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA.

Byłoby to jednak mniej niż w sezonach 2010/11 oraz 2011/12. Do wzrostu areału przyczyniły się zachęcające ceny rzepaku oraz dobre warunki polowe zwłaszcza wobec poprzedniego roku. Największy przyrost ozimych zasiewów dotyczy Niemiec (+9%) do 1,45 mln ha, co w największym stopniu wpływa na średnią unijną z racji skali.

We Francji producenci nie mogli zrealizować planów siewów ze względu na suszę w sierpniu i wczesną jesienią, zatem areał jest tam 0,4% mniejszy od zeszłorocznego do 1,55 mln ha. Podobnie w Wielkiej Brytanii mokra pogoda nie pozwalała na zasiewy w optymalnym czasie, co spowodowało, że areał ozimego rzepaku zmniejszył się o 0,7% do 700 tys. ha. Zasiewy na Bałkanach oraz na Węgrzech mogą jeszcze wzrosnąć ze względu na zapóźnienia spowodowane tegoroczną suszą.

Tymczasem na Ukrainie producenci byli dość oporni w zwiększaniu areału ozimego rzepaku i możliwa jest stagnacja na poziomie 950 tys. ha wobec 1,09 mln ha przed rokiem oraz 1,44 mln ha w 2010 roku. Zbiory mogłyby jednak wzrosnąć o ile straty mrozowe nie będą tak znaczne jak w zeszłej zimy.

Źródło: FAMMU/FAPA
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża i oleiste taniały po publikacji miesięcznych prognoz USDA

W czwartek Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował swoją comiesięczną prognozę podaży i popytu w skali kraju (USA) i globalnie. Zawarte dane były prospadkowe dla...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics