Zarząd KRIR za zwiększeniem środków na kredyty preferencyjne

Mając na uwadze wniosek zgłoszony podczas VI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych IV kadencji, które miało miejsce w dniu 15 września br. w Spale, 9 listopada br. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów z wnioskiem o zwiększenie puli środków na kredyty preferencyjne.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest zobowiązana do pomagania rolnikom w spłacie kredytów zaciągniętych na inwestycje w gospodarstwach, na odbudowę zniszczeń powstałych na skutek klęsk żywiołowych oraz na zakup ziemi.

Zarząd KRIR wielokrotnie podkreślał celowość zwiększenia środków finansowych na kredyty preferencyjne. Popularność takiej formy pomocy jest wśród rolników na tyle duża, że już w pierwszym kwartale 2012 roku została wyczerpana pula środków przeznaczona na ten cel.

Dzięki kredytom preferencyjnym rolnicy mają możliwość zakupu gruntów rolnych, przeprowadzenie modernizacji i rozbudowy gospodarstwa, a także zmiana kierunku na bardziej dochodowy. Na rolnicze kredyty preferencyjne decyduje się coraz więcej osób prowadzących własne gospodarstwo rolne, ponieważ jest to uwarunkowane niską stopą procentową, możliwością wydłużenia czasu spłaty oraz zastosowaniem karencji w spłacie kredytu.

Zarząd KRIR podziękował za uwzględnienie wniosku samorządu rolniczego i wyrażenie zgodę na zwiększenie środków na dopłaty do oprocentowania nowo udzielanych kredytów inwestycyjnych i tym samym na zwiększenie w II półroczu 2012 r. akcji tych kredytów o kwotę 1570 mln zł (tj. do wysokości 3 mld zł), zwrócił jednak uwagę, że są to środki niewystarczające

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W rolnictwie chodzi o ponadpartyjne porozumienie, a ja pokazałam swój pomysł na rolnictwo

Przedstawiłam swój pomysł na rolnictwo– powiedziała dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka przedstawiając rezultaty swojej pracy w kończącym się tygodniu. Straty suszowe Minister Anna...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics