UE: Wzrosty notowań pszenicy i kukurydzy na Euronext

Bieżący tydzień przyniósł umocnienie się notowań pszenicy i kukurydzy na paryskiej giełdzie.

 

\"rolnictwo,
 

Pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała przez ostatni tydzień o 1,2% do 190,38 EUR/tonę, a kukurydza o 1,4% do 164,3 EUR/tonę.

W tym tygodniu Unia odnotowała wyjątkowo wysoką sprzedaż zagraniczną pszenicy miękkiej. KE wydała licencje na eksport 1,07 mln ton pszenicy miękkiej. Jest to trzeci w historii tygodniowy wynik wywozu pszenicy. W bieżącym sezonie Unia odnotowuje imponującą sprzedaż pszenicy na rynki zagraniczne. Dotychczasowy jej eksport (na podstawie licencji) osiągnął już 25,493 mln ton. Tak duży eksport mógł podziałać zwyżkowo na kształtowanie się notowań giełdowych pszenicy na Euronext. Poza tym ceny podążyły za wzrostami z końca tygodnia na CBoT, po spadkach odnotowanych w połowie tygodnia, spowodowanych lepszymi od oczekiwań szacunkami zasiewów zbóż w USA i stanu zapasów.

Z kolei w USA bieżący tydzień przyniósł chwilowe zniżki cen pszenicy, które zostały z nawiązką odrobione pod koniec tygodnia. Na CBoT notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie wyniosły 194,2 USD/tonę, a kukurydzy 150,3 USD/tonę.

We ostatni wtorek ukazał się raport USDA oceniający intencje zasiewów zbóż i soi w USA. Aktualne wyniki w przypadku kukurydzy były lepsze niż się spodziewano – 89,199 mln akrów (36,67 mln ha). Jest to co prawda mniejszy areał w porównaniu do zeszłorocznego (90,6 mln akrów), niemniej jednak przewyższający większość prognoz. Poza tym w drugim ważnym raporcie podsumowującym wysokość zapasów zbóż w I kwartale br. zapasy kukurydzy w USA okazały się być wyższe od prognoz – w wysokości 7,745 mld buszli (196,7 mln ton) wobec średniej z prognoz wynoszącej 7,609 mld buszli (193,28 mln ton). Opublikowanie obu raportów spowodowało gwałtowne spadki notowań kukurydzy w kontraktach terminowych na CBoT.

Czytaj także:
IERiGŻ: ceny ziemniaków znów poszły w dół

W Stanach utrzymuje się szybkie tempo produkcji bioetanolu, co jest czynnikiem działającym wspierająco na ceny kukurydzy. W ostatnim monitorowanym tygodniu wyniosła ona 952 tys. baryłek dziennie, tj. tylko o 1 tys. baryłek dziennie mniej w porównaniu z poprzednim tygodniu. Zapasy etanolu w dalszym ciągu są na wysokim poziomie – 20,55 mln baryłek.

W niektórych rejonach USA zapowiadane są opady, które złagodzą nieco skutki panującej tam od dłuższego czasu suszy. Deszcze spodziewane są też w krajach basenu Morza Czarnego – Rosji i na Ukrainie – co również w pozytywny sposób wpłynie na uprawy zbożowe.

Zwalnia tempo eksportu kukurydzy ze Stanów, słabo sprzedaje się także amerykańska pszenica. Wolne tempo amerykańskiego wywozu zbóż to jeden z czynników wpływających na kształtowanie się cen giełdowych.
Pod koniec zeszłego tygodnia Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podała prognozy produkcji zbóż na świecie w sezonie 2015/16 w wysokości 1,937 mld ton, tj. o 3% mniej w porównaniu do wyniku z kończącego się sezonu. Zbiory pszenicy w skali globu są prognozowane na 709 mln ton, tj. o 10 mln ton mniej niż w sezonie 2014/15, a zbiory kukurydzy – na 941 mln ton, w porównaniu do 990 mln ton w tym sezonie.

Obecne prognozy światowej i unijnej produkcji zbóż w nadchodzącym sezonie są dobre, co może oznaczać utrzymanie się niskich notowań również w kolejnym sezonie.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak może wyglądać polskie rolnictwo jeśli wyjdziemy z Unii Europejskiej?

W przededniu wyborów do Parlamentu Europejskiego warto sobie zadać to pytanie. Pytanie, o tyle zasadne, że wydarzenia ostatnich dwóch lat, czyli bezrefleksyjne otworzenie rynku unijnego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics