Copa-Cogeca: jakość europejskich produktów rolnych ma uznanie na całym świecie

Europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze Copa-Cogeca z okazji Światowego Dnia Zdrowia przypomniały, jaką rolę odgrywają rolnicy i spółdzielnie przy produkcji zdrowej, pełnowartościowej żywności.

 

\"rolnictwo,

 

– Różnorodność, bezpieczeństwo i jakość europejskich produktów rolnych znalazły uznanie na całym świecie. Unijni rolnicy przestrzegają dobrych praktyk higieny, produkcji rolnej i hodowli, by żywność spełniała najwyższe normy bezpieczeństwa. Dobrze znają swoje zwierzęta i procesy produkcji, dlatego też ich działania są dostosowane do konkretnych warunków panujących w gospodarstwie i w ten sposób gwarantują skuteczność i wydajność. Jest to niezbędne, by w ogóle nie dopuścić do pojawienia się chorób – powiedział Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Jego zdaniem rolnicy i spółdzielnie zachęcają również do prowadzenia zdrowego stylu życia.

– Czynią to nie tylko poprzez produkcję wystarczającej ilości zdrowiej, bezpiecznej, wysokiej jakości żywności dla rosnącej liczby ludności, lecz również poprzez przekazywanie wiedzy na temat wytwarzania żywności i informacji odnośnie żywności, posiłków i zdrowego odżywiania oraz uświadamianie konsumentom konieczności utrzymania żywotności obszarów wiejskich – mówił Pesonen.
 

Czytaj także:
Siekierski: Co po likwidacji kwot mlecznych?
Uprawa ziemniaka a zrównoważone gospodarowanie glebą: zmianowanie
Olsztyńscy naukowcy wyhodowali Wirtasa – odmianę jarą orkiszu

Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność, które ma zwiększyć się o 60% do 2050 r., produkcja bezpiecznej, pełnowartościowej żywności zyska na znaczeniu.

– Dlatego właśnie potrzebujemy silnej wspólnej polityki rolnej (WPR), która pozwoli na utrzymanie rentowności sektora rolnego w przyszłości, dzięki czemu będzie można wytwarzać bezpieczną żywność. Wszystkie podmioty łańcucha żywnościowego, „od pola do stołu”, muszą się jednak zaangażować w ten proces – przekonywał Pesonen.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/ tumbling Run

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics