Ukraina będzie miała rekordowe zapasy zbóż

Zdaniem Ukraińskiego Związku Handlarzy Zbożem (UGA) zapasy zbóż na koniec nowego sezonu (2022/23) mogą osiągnąć rekordowe 25 mln ton z powodu zatrzymania eksportu drogą morską, a w najgorszym scenariuszu mogą wzrosnąć do 43 mln ton, jeśli wspomniany eksport nie ruszy.

UGA prognozuje, że ukraiński eksport zbóż w nowym sezonie może osiągnąć 30 mln ton, w tym 10 mln ton pszenicy i 15 mln ton kukurydzy. Jednocześnie UGA zauważa, że obecne możliwości eksportowe (z wykluczeniem portów) nie pozwolą przekroczyć 18 mln ton w sezonie 2022/23.

Stąd tak ważne jest odblokowanie ukraińskiego eksportu drogą morską nad którym pracuje teraz ONZ wspólnie z Turcją. Rosja deklaruje w ostatnich dniach chęć współpracy w tym zakresie, ale jak zwykle może się skończyć tylko na deklaracjach. Tym bardziej, że Rosja okupuje wszystkie porty na Morzu Azowskim i szykuje się do desantu na Odessę (Morze Czarne).

Zbiory zbóż spadną na Ukrainie o przynajmniej 1/3

Trwająca wojna sprawi, że zbiory zbóż na Ukrainie będą w tym roku znacznie mniejsze niż zwykle. Ukraiński Związek HandlowcówZbożem(UGA) prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 19,2 mln ton (spadek z rekordowych 33 mln ton w 2021 r.), kukurydzy – 26,1 mln ton (spadek z 37,6 mln ton w ubiegłym roku) oraz jęczmienia – 6,6 mln ton (10,1 mln ton w roku ubiegłym).

Prognozy FAO dla Ukrainy:

Pszenica – prognozy zbiorów, zużycia i zapasów dla Ukrainy (według FAO):

 

 

Andrzej Bąk
Źródło: UGA, FAO

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kopnął kota. Trafił do aresztu i czeka go sąd

Sprawne policyjne działania w połączeniu z dużym odzewem społeczeństwa i dobrą współpracą z Prokuraturą Rejonową w Ostrołęce pozwoliły na zatrzymanie mężczyzny, który kopnął siedzącego...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE