Ukraina bije rekordy w eksporcie mięsa

Według danych za okres styczeń – wrzesień 2021 roku przychody ze sprzedaży eksportowej w kategorii mięsa ogółem wzrosły  z 488 mln USD do 593 mln USD w porównaniu do roku 2020.

Ukraina bije rekordy w eksporcie mięsa
Ukraina bije rekordy w eksporcie mięsa

Około dwie trzecie eksportowanych towarów w segmencie mięsnym nabyły kraje: Arabia Saudyjska, Holandia, Chiny, Słowacja, ZEA, Azerbejdżan, Kazachstan i Białoruś. Należy jednak wskazać, że na saudyjski i holenderski rynek trafiało zdecydowanie najwięcej ukraińskiego mięsa, odpowiednio z udziałem w całości zakupów: 22,8 proc. i 16,1 proc.

Istotne jest zjawisko, że od kilku lat decydującym czynnikiem oddziałującym na wzrost zagranicznej sprzedaży mięsa z Ukrainy jest wzrost wielkości dostaw mięsa drobiowego, głównie kurczaków. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wartość eksportu mięsa drobiowego wzrosła o 20 proc. – z 420 mln USD w 2020 roku do 504 mln USD w roku 2021.

Białoruś poluzowała restrykcje w związku z HPAI w Polsce

W ujęciu wolumenowym poziom dostaw zagranicznych zwiększył się w odniesieniu do wskaźnika z roku 2020 z 324 tys. ton do 331 tys. ton. Prognozuje się, że jeśli dotychczasowy trend w handlu zagranicznym zostanie utrzymany, to można się spodziewać ustanowienia w 2021 roku nowego rekordu w eksporcie ukraińskiego mięsa.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE