Ukraiński drób i jaja zagrażają polskim producentom!

W odpowiedzi na apel branży związany ze zniesieniem ceł i kontyngentów na produkty rolne z Ukrainy sekretarz stanu Janusz Kowalski spotkał się z przedstawicielami organizacji zrzeszonych w Zespole ds. Drobiarstwa Porozumienia Rolniczych Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich. Przedstawiciele sektora wskazali na najważniejsze bieżące wyzwania, z którymi zmaga się branża.

Sekretarz Stanu Janusz Kowalski podczas spotkania w MRiRW (fot. MRiRW)

Cła i kontyngenty na mięso drobiowe i jaja

Uczestnicy spotkania poruszyli kwestię odpowiedniej ochrony celnej w związku ze zwiększonym napływem do Polski produktów rolnych z Ukrainy, w tym mięsa drobiowego i jaj.

Przedstawiciele sektora wyrazili sprzeciw wobec proponowanego przez Komisję Europejską przedłużenia na kolejny rok zwolnienia z ceł i kontyngentów na przywóz mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy, do momentu spełnienia przez producentów z Ukrainy wymagań Unii Europejskiej związanych z bezpieczeństwem żywności i jakością określoną przez standardy produkcyjne.

Kontrola jakości i ułatwienie eksportu

Rozmówcy omówili sprawę kontroli jakości żywności przywożonej na terytorium UE z Ukrainy. Ponadto branża zwróciła się z propozycją wystąpienia do Komisji Europejskiej z wnioskiem o pilne wdrożenie rozwiązań ułatwiających eksport produktów z Ukrainy do krajów potrzebujących. Zdaniem branży tego typu mechanizm pozwoliłby na zapewnienie produktów żywnościowych osobom głodującym, np. w niektórych państwach afrykańskich, jednocześnie nie zaburzając rynku UE.

Ceny pasz

Poruszono również sprawę wysokich cen pasz dla drobiu, które zdaniem branży nie znajdują uzasadnienia w świetle obecnych kosztów ich produkcji.

Stanowisko ministerstwa

Wiceminister Janusz Kowalski zgodził się ze zdaniem branży drobiarskiej w kwestii zagrożeń dla branży drobiarskiej związanych ze zwiększonym napływem mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy i

Sekretarz stanu opowiedział się za zdecydowanymi działaniami na rzecz nieprzedłużenia zwolnienia z ceł i kontyngentów na przywóz mięsa drobiowego i jaj z Ukrainy.

Wiceminister podkreślał, że niespełnianie wymagań UE związanych z bezpieczeństwem żywności i jakością przez producentów z państw, z których pochodzi import, prowadzi do nierównych warunków konkurencji.

Sekretarz stanu Janusz Kowalski w porozumieniu z branżą ustalił, że zostanie sporządzona analiza dotycząca skutków importu z Ukrainy mięsa drobiowego i jaj, którą MRiRW przekaże do dalszych prac nad stanowiskiem Rządu. Zostanie ono przedstawione na forum Unii Europejskiej.

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu wzięli udział zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektorzy Departamentów MRiRW.

Organizacje zrzeszone w Zespole ds. Drobiarstwa Porozumienia Rolniczych Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich reprezentowali:

  • Dariusz Goszczyński – prezes zarządu, Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza;
  • Paweł Podstawka – przewodniczący, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj;
  • Stefan Chrzanowski – dyrektor biura, Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „POLDRÓB”;
  • Andrzej Danielak – prezes, Polski Związek Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu;
  • Piotr Lisiecki – prezes zarządu, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz;
  • Wiesław Różański – prezes zarządu, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI);
  • Jarosław Krzyżanowski – wiceprezes zarządu, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI);
  • Małgorzata Jawid – starszy specjalista, Krajowa Rada Izb Rolniczych;
  • Anna Próchnicka-Przekopiak, prokurent, Nasz Drób Sp z o. o.;
  • dr Sławomir Jarka, Stowarzyszenie Innowatorów Wsi.

Europę zalewa nie tylko ukraińskie, ale i rosyjskie zboże! Telus na spotkaniu z rolnikami

Źródło i fot.: MRiRW

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics