Unia nie odroczy zazielenienia

Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan odrzucił wniosek czterech europarlamentarzystów o odroczenie o rok wprowadzenia zazieleniania. Tak więc ten wymóg wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., tak jak przewiduje to harmonogram wprowadzania reformy WPR.

 

\"rolnictwo,

 

Hogan podkreślił, że zazielenianie jest częścią pakietu reform po 2013, uzgodnionym między Parlamentem, Radą a Komisją. Co za tym idzie wprowadzenie tego instrumentu począwszy od 2015 r. nie leży tylko w gestii samej Komisji.

Na spotkaniu z komitetem rolnym PE (Com Agri) nowy komisarz stwierdził, iż Komisja ze swojej strony wykonała szereg działań w celu wyjaśnienia krajom członkowskim niejasności związanych z tym wymogiem.

Hogan poinformował, iż unijni urzędnicy w dalszym ciągu będą wspierać władze krajów członkowskich, jak i agencje płatnicze w procesie wprowadzania w życie zazieleniania w okresie najbliższych kilku miesięcy.
Ponadto komisarz Phil Hogan zapowiedział szereg ułatwień we wdrażaniu tego punktu reformy. Najważniejszym z nich ma być tzw. mapping obszarów ekologicznych (EFA), który ma zostać wykonany do 2018 roku. Podkreślono, że sankcje przewidziane z tytułu złego zastosowania zazieleniania nie będą stosowane ani w roku 2015, ani w roku 2016.

Redakcja AgroNews, fot. KE

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here