Unia obcina dopłaty polskim rolnikom

Szykują się cięcia w dopłatach obszarowych.

Jak informuje TVP Info, "To efekt nakazu Komisji Europejskiej i zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Kwota redukcji wyniesie 101 mln euro! Sprawa dotyczy gospodarstw o powierzchni ponad 22 hektarów. W kraju jest ich ok. 117 tysięcy. Wśród rolników zawrzało, zmiany są jednak nieodwracalne.

KRIR oburzona. Polscy rolnicy otrzymają mniejsze dopłaty
– czytaj…

To dla nas cios! Nie dość, że mamy niższe dopłaty obszarowe od naszych na przykład zachodnich sąsiadów, to jeszcze będziemy mieć je pomniejszone! Nie zgadzamy się na to! To dla nas cios w plecy! – przyznaje Antoni Kuś, przew. Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” Okręgu Bydgoskiego.

Tymczasem zmniejszenie dopłat to już fakt nieodwracalny. W 2012 roku poziom płatności stosowany w Polsce bez zastosowania modulacji wyniósłby 90 proc. poziomu płatności stosowanego w starych państwach członkowskich Unii Europejskiej, czyli by go przewyższył. Konieczne więc okazało się dostosowanie krajowych płatności uzupełniających do wytycznych Komisji Europejskiej.

Stanowisko Komisji przewidywało dostosowanie płatności uzupełniających polegające na tym, że dla gospodarstw, dla których łączna kwota wsparcia (z budżetu wspólnotowego oraz z budżetu krajowego) przekracza 5 tys. euro, maksymalna kwota płatności uzupełniających w gospodarstwie wypłacana ponad poziom 5 tys. euro nie może przekroczyć 500 euro. Przeprowadzone na podstawie danych, przekazanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Rynku Rolnego szacunki wskazują, że zastosowanie metody przedstawionej przez Komisję Europejską w lipcu 2011 roku oznaczałoby w przypadku Polski redukcji wsparcia w ramach płatności uzupełniających w 2012 roku z ok. 622 mln euro do ok. 390 mln euro, a więc o ok. 232 mln euro.

Państwa członkowskie, których dotyczy dostosowanie, zgłosiły liczne zastrzeżenia do podejścia zastosowanego przez Komisję Europejską. 25 sierpnia 2011 roku, ministrowie rolnictwa siedmiu państw tj. Bułgarii, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii oraz Węgier, podpisali wspólną deklarację w sprawie przyszłości uzupełniających krajowych płatności bezpośrednich w 2012 roku, skierowaną do Komisji Europejskiej. Wyrazili w niej niezadowolenie z powodu przedstawionego przez KE sposobu realizacji płatności uzupełniających w nowych państwach członkowskich w 2012 roku oraz zwrócili się do Komisji Europejskiej o wycofanie dokumentu roboczego i o pilne spotkanie w celu wypracowania wspólnego stanowiska w tej kwestii. Deklarację tę poparły następnie wspólnie Litwa, Łotwa oraz Estonia. Problem ten był również przedmiotem obrad Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej 20 września ubiegłego roku.

Po zapoznaniu się z uwagami nowych państw członkowskich, Komisja przedstawiła nowy sposób dostosowania płatności uzupełniających, który przewiduje zasadniczo proporcjonalna redukcję wysokości otrzymywanego wsparcia, a nie – jak w przypadku podejścia pierwotnego – redukcję płatności uzupełniających co do zasady do kwoty nie większej niż 500 euro.

Według szacunków, zastosowanie nowego podejścia Komisji Europejskiej, oznacza dla Polski redukcję dopłat bezpośrednich o ok. 101 mln euro. Kwota redukcji wynosi 10 proc. nadwyżki łącznej kwoty płatności (unijnych i krajowych) ponad 5 tys. euro. Z kolei jeśli łączna kwota płatności (unijnych i krajowych) przewyższa 300 tys. euro, redukcja jest powiększona o kwotę odpowiadającą 4 proc. nadwyżki płatności uzupełniających ponad 300 tys. euro. Co ważne – kwota redukcji nie może przekraczać całkowitej kwoty płatności uzupełniających, które mają zostać przyznane rolnikowi za dany rok.

O redukcjach w dopłatach Ministerstwo Rolnictwa powiadomiło sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi 16 lutego tego roku.

Byliśmy zapewniani, że zmiany wejdą w życie od 2013 roku, tymczasem okazało się, że obowiązują już od tego – przyznaje Krzysztof Ardanowski, poseł PiS.

Wielu rolników o zmianach dowiaduje się dopiero teraz. Podczas spotkania Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych Regionu Kujawsko-Pomorskiego w Przysieku sprawa także wzbudziła wiele emocji.

– Nic nie wiedzieliśmy! Powinniśmy zostać o tym powiadomieni, minister rolnictwa powinien nam to powiedzieć w twarz! – przyznaje Paweł Barczak, rolnik z Wybranowa.

Pocieszeniem dla rolników może być fakt, że kwoty uzyskane w państwie członkowskim w związku ze stosowaniem modulacji powiększają środki przeznaczone na finansowanie instrumentów wspierania rozwoju obszarów wiejskich – w przypadku Polski kwota ta wyniesie 1,1 mln euro."

Źródło: Maria Sikorska, TVP Bydgoszcz, „Agroregion”, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,368ObserwującyObserwuj
5,450SubskrybującySubskrybuj

Siewnik wkręcił dłoń kobiety

Do nieszczęśliwego wypadku doszło na polu w Olszownicy, gm. Baćkowice. Podczas zasiewów zbóż siewnik wciągnął rękę kobiecie. "Po przybyciu na miejsce zdarzenia jednostek ochrony przeciwpożarowej ...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE