Unia przedłuża okres ochronny w odniesieniu do epidemicznej biegunki świń

Komisja Europejska przedłużyła okres stosowania środków ochronnych w odniesieniu do epidemicznej biegunki świń (PED) – informuje FAMUU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Rozporządzenie 750/214 zostało przyjęte w następstwie doniesień na temat pojawienia się w Ameryce Północnej nowej koronawirusowej choroby jelitowej świń, wywołanej nowymi wirusami, w tym wirusem epidemicznej biegunki świń. Rozporządzenie ustanowiło środki ochronne w odniesieniu do przywozu do UE żywych świń pochodzących z obszarów, na których występuje choroba wywołana przez te wirusy. Oznacza to, że świnie importowane do UE z USA i Kanady muszą być badane na obecność wirusa PED.

Środki ochronne miały zastosowanie do dn. 12 stycznia 2015 r. Od momentu przyjęcia przepisu, sytuacja epidemiologiczna w państwach trzecich dotkniętych nową chorobą jelitową świń nie zmieniła się
pod względem ryzyka rozprzestrzeniania się wirusów. W opinii naukowej Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wirusy epidemicznej biegunki świń mogą być przenoszone przez zakażone zwierzęta, ich odchody, pasze i przedmioty zanieczyszczone odchodami.

W świetle tej opinii oraz w obliczu rozwoju sytuacji epidemiologicznej, środki ochronne zostały przedłużone do dn. 31 października 2015 r.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Mick Baker

Źródło: FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here