Unijna kukurydza i rzepak zaliczają na giełdzie w Paryżu długoterminowe minima

Notowania kontraktów na zboża spadły we wtorek pod presją rosnących prognoz w Rosji i trwających zbiorów kukurydzy na półkuli północnej. Rzepak tanieje śladem olejów roślinnych, mimo drogiej ropie.

Unijna kukurydza i rzepak zaliczają na giełdzie w Paryżu długoterminowe minima

Rosyjska produkcja zbóż w tym roku wyniesie 141,2 mln ton

Rosyjska firma doradcza IKAR, prognozuje, że rosyjska produkcja zbóż w tym roku wyniesie 141,2 mln ton, co oznacza lekki wzrost w porównaniu z poprzednią prognozą. Ceny eksportowe pszenicy w tym kraju w ostatnim czasie spadły, co może zwiększyć atrakcyjność rosyjskich dostaw dla zagranicznych nabywców. Media donoszą, że Egipt kupił ostatnio 480 tys. ton rosyjskiej pszenicy dzięki niższym cenom.

Produkcja pszenicy w Rosji według ostatniej prognozy USDA wynosi 85 milionów ton (może być podniesiona w październikowej prognozie). To mniej w porównaniu z rokiem poprzednim, który wyniósł 92 mln ton (według USDA). Mimo to rosyjski eksport prognozowany jest na rekordowym poziomie 49 mln ton wobec 46 mln ton rok wcześniej.

Wzrost notowań ropy zatrzymał się we wtorek, ale vawet poniedziałkowe odbicie nie pomogło zbytnio notowaniom zbóż i oleistych. Postępy zbiorów wywierają dalszą presję na ceny, a notowania amerykańskiej soi osiągnęły w ciągu wtorkowej sesji najniższy poziom od połowy czerwca (dzień zamknął się niewielkim wzrostem). Przecenom olejów roślinnych sprzyja gwałtowny wzrost zapasów oleju palmowego w Malezji (drugi producent oleju palmowego na świecie).

Oficjalne dane USDA dotyczące tygodniowego postępu zbiorów zostały opublikowane wyjątkowo we wtorek, w związku z poniedziałkowym świętem Dnia Kolumba, ale już po sesji w Chicago. Dane pokazały, że do minionej niedzieli amerykańskie zbiory kukurydzy przekroczyły 1/3 powierzchni, a w przypadku soi osiągnęły 43%. W obu przypadkach temp jest powyżej średniej.

ONZ nadal stara się przywrócić korytarz zbożowy.

9 października w Moskwie odbyły się rozmowy mające na celu zapewnienie Ukrainie i Rosji niezakłóconego dostępu do światowych rynków zbóż i nawozów pomiędzy przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych a urzędnikami rosyjskimi, jak podał Reuters.

Tymczasem Rosja stale bombarduje infrastrukturę portową Ukrainy, ale do portów Wielkiej Odessy zawijają kolejne statki po towary rolne.

 12 października USDA zaktualizuje swoje prognozy popytu i podaży w skali USA i świata.

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 10.10.2023:

Źródło cen: www.barchart.com, Andrzej Bąk – eWGT

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics