Unijna pszenica najtańsza od czerwca tego roku

Gwałtowny wzrost kursu euro do dolara (wtorek) obniża konkurencyjność francuskiego (unijnego) eksportu pszenicy w obliczu i tak olbrzymiej konkurencji dostawców z Rosji i Ukrainy. Stąd notowania grudniowej serii pszenicy spadły o 5,5 euro od poniedziałku, a środowe zamknięcie 228,25 eur/t jest najniższe od początku czerwca tego roku.

Unijna pszenica najtańsza od czerwca tego roku

Powodem gwałtownego osłabienia dolara (umocnienia euro, też złotego) były wtorkowe dane o inflacji w USA. Wskaźnik CPI spadł tam do 3,2%, bardziej od oczekiwań. Dane te w połączeniu z wcześniejszymi, które pokazały wzrost bezrobocia w USA podsunęły inwestorom pomysł, że FED zakończy podnoszenie stóp procentowych. Spowodowało to natychmiastowy odpływ kapitału z rynku amerykańskich obligacji na rynki akcji (też polskich).

Notowania unijnej kukurydzy z dostawą w lutym poruszają się w listopadzie w trendzie bocznym 205-210 eur/t po tym jak na początku miesiąca kontrakt ten ustanowił swoje historyczne minimum 203,5 eur/t (tej serii). Presja na ceny kukurydzy płynie z Chicago, gdzie analogiczny kontrakt oscyluje w okolicy swoich 3-letnich minimów. USA kończą właśnie rekordowe zbiory kukurydzy, które doprowadzą do 60% wzrostu zapasów na koniec obecnego sezonu. Wzrosły też znacznie ostatnio prognozy zbiorów tego zboża na Ukrainie, w Rosji i minimalnie w UE. Konkurencja na rynku eksportowym jest bardzo duża, a o przyszłych cenach zadecyduje i zmieniające się perspektywy zbiorów w Ameryce Południowej.

Unijny rzepak skorygował w środę wcześniejsze wzrosty po tym jak dotarł do górnego ograniczenia kanału 420-450 eur/t w którym seria na luty pozostaje od początku października. Duża podaż nasion na unijnym rynku oraz import gotowych olejów roślinnych równoważone są ostatnio przez zwyżki na rynku soi wywołane obawami pogodowymi dla Ameryki Południowej.

Soja w Chicago (seria na styczeń 24) ustanowiła w miniony wtorek 3-miesięczny szczyt pod wpływem rosnących zamówień eksportowych na dostawy z USA w obawie, że utrzymująca się na wielu obszarach Brazylii susza obniży przyszłą produkcję nasion u tego największego na świecie producenta i eksportera soi.

Obecnie w środkowej Brazylii i Argentynie spodziewane są opady deszczu, co powinno zahamować wzrosty notowań soi i wywierać dalszą presję na ceny kukurydzy.

Z drugiej strony popyt krajowy (USA) na soję rośnie, a najnowsze dane NOPA pokazały rekordowy przerób nasion w październiku. Mimo to zapasy oleju sojowego spadły w USA do ​​najniższego od 9 lat poziomu.

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych – 15.11.2023:

Notowania kontraktów w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: www.barchart.com, USDA

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Traktorzysta miał ponad 3 promile i zakaz kierowania. Co mu grozi?

Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli nietrzeźwego traktorzystę. Ciągnikiem rolniczym kierował 57-letni mężczyzna, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics