Unijne kontrakty na zboża z dużymi rozbieżnościami

Unijne kontrakty na zboża konsolidują się od kilku dni w szerokim zakresie 300-320 eur/t – kukurydza i 325-350 eur/t – pszenica (dotyczy serii najbliższych). Oznacza to, że od swoich szczytów z połowy maja straciły one połowę wybicia wywołanego wojną na Ukrainie. Straty unijnych zbóż są zdecydowanie mniejsze w stosunku do ich amerykańskich odpowiedników, które spadły już do poziomu sprzed wybuchu wojny. Wynika to z wyjątkowo niskich notowań euro wobec dolara, która podnosi konkurencyjność unijnego eksportu.

Uwaga uczestników rynku skupia się na ewentualnym odblokowaniu ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Do podpisania stosownej umowy może dojść jeszcze w tym tygodniu. Zapewne wywoła to kolejną falę wyprzedaży na rynku zbóż.

Inwestorzy finansowi nadal wpływają na ekstremalną zmienność rynku, kupując w dni o dobrej koniunkturze i sprzedając ostro w dni spadkowe.

W Chicago kontrakty na kukurydzę i soję traciły na wartości ze względu na lepsze prognozy pogody, które zapowiadają opady i chłodniejsze temperatury począwszy od przyszłego tygodnia. Pszenica zamknęła wtorek w sposób mieszany. Notowania trzech najważniejszych kontraktów pozostają na poziomie ze stycznia/lutego 2022 roku, czyli są to ceny sprzed inwazji Rosji na Ukrainę,

Poniedziałkowy raport o postępach w uprawach USDA pokazał, że oceny kukurydzy wynoszą 64% dobry/doskonały, co nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego tygodnia. W przypadku nasion soi raport wykazał również oceny 61% dobre/doskonałe w porównaniu do 62% tydzień wcześniej. Ponadto w raporcie zauważono, że zbiory pszenicy ozimej są ukończone w 70% (tempo równe średniemu dla tej daty).

Andrzej Bąk
Źródło cen: www.barchart.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Jak zbierać i suszyć grzyby?

W Polsce rośnie około 1400 rodzajów jadalnych grzybów, a do obrotu dopuszczonych jest 47. Jak je zbierać, suszyć i przyrządzać opowiada dr Cecylia Uklańska-Pusz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,950ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE