Unijne zboża i rzepak tanieją. Pszenica najtańsza od września 2021 roku!

W Paryżu marcowa seria unijnej pszenicy straciła na wartości 3,5 euro do 210 eur/t – było to najniższe zamknięcie serii od września 2021. Kukurydzy straciła 0,5 euro do 181 eur/t, co jest ceną o 0,25 euro wyższą od historycznego dołka terminu marcowego z minionego czwartku.

Na wykresie kontynuacyjnym terminu najbliższego kukurydza jest wyceniana na poziomie z października 2020 r., a pszenica z lipca 2021 r.

Weekendowe opady deszczu na amerykańskich Równinach poprawiają perspektywy produkcji pszenicy w 2024 r. Jednocześnie dalsze umocnienie dolara wobec głównych walut pogarsza konkurencyjność amerykańskiego eksportu.

Silne tempo eksportu pszenicy rosyjskiej utrzymuje się nadal dzięki spadającym cenom

Rosyjskie ceny FOB rozpoczęły tydzień poniżej poziomu 230 dolarów za tonę. Rosja nie zrealizowała jeszcze wymaganego limitu eksportu mającego na celu uwolnienie zapasów przed nowymi zbiorami, które mogą być znowu wyjątkowo duże.

Według danych Rosyjskiego Związku Eksporterów Zboża na dzień 31 stycznia skumulowany eksport pszenicy w sezonie 2023/2024 wyniósł 29,5 mln ton, co oznacza wzrost o 21% w porównaniu z sezonem poprzednim. 

Wykresy notowań kontraktów w Paryżu:

Andrzej Bąk

Źródło cen: www.barchart,com

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dofinansowanie do wykorzystania biometanu. Kto skorzysta?

Do 25 lipca 2024 r. trwają konsultacje projektu programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics