Hiszpańscy rolnicy dołączają do protestów

W wielu europejskich państwach trwają protesty rolników. Wczoraj dołączyli do nich również Hiszpanie – informuje euractiv.pl.

Hiszpańscy rolnicy dołączają do protestów

Protesty rolników trwają obecnie w wielu państwach Unii Europejskiej m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, czy Włoszech. Niedawno chęć dołączenia do protestów zgłosili również rolnicy ze Słowacji, a jeszcze w tym tygodniu na ulice mają wyjść rolnicy w Polsce. Dzisiaj do protestujących dołączyli z kolei Hiszpanie. 

Traktory wyjechały na ulice m.in. w Katalonii, Andaluzji czy Estramadurze. „Koszty produkcji pszenicy i jęczmienia są bardzo wysokie. Trzeba zapłacić za nawozy, pestycydy, paliwo – to nas wykańcza. Musimy płacić wysokie ceny, a sprzedawać produkty tanio”, stwierdził jeden z protestujących cytowany przez BBC. 

– W całej Unii Europejskiej mamy te same problemy, z różnymi ich odcieniami. Wieś ma dość – powiedział z kolei Donaciano Dujo, wiceprzewodniczący ASAJA – jednej z największych hiszpańskich organizacji rolniczych. 

Rolnicy w Unii Europejskiej protestują przeciwko nakładanym na nich restrykcyjnym wymogom środowiskowym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i biurokracji związanej z otrzymaniem unijnych dotacji. Problemem dla są dodatkowo rosnące koszty produkcji oraz zalew Europy tańszymi towarami głównie z Ukrainy. 

Unia Europejska próbuje zażegnać rolniczy kryzys w Europie. Dlatego przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała m.in. wycofanie się z propozycji rozporządzenia SUR („Sustainable Use Regulation”) ograniczającego użycie pestycydów. Do rozwiązania sytuacji wezwała również Rada Europejska w konkluzji szczytu, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu. 

To jednak nie wystarczy by uspokoić protestujących rolników. Prawdopodobne jest więc, że konieczne będą kolejne zmiany w unijnej polityce rolnej. Przewodnicząca KE zapowiedziała, że jest otwarta na postulaty rolników. 

W Polsce protest zaplanowany jest na piątek (9 lutego). Rolnicy zamierzają wyjechać na ulice w całym kraju m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach czy Tychach. 

Autor Krzysztof Ryncarz | EURACTIV.pl

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

xFarm Technologies stawia na rolnictwo zrównoważone

Nowym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności została firma xFarm Technologies działająca w sektorze cyfryzacji agrobiznesu, która dostarcza rozwiązania wspierające rolników w optymalizacji zasobów, oszczędzaniu czasu i pieniędzy...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics