Unijni rolnicy chcą większych odszkodowań i promocji

Apel europosłów o zwiększenie funduszy w ramach pakietu ratunkowego dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli z powodu pojawienia się bakterii EHEC, został z aplauzem przyjęty przez unijne rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze.

Cieszę się, że tylu europosłów poparło nasz apel o zwiększenie funduszy podczas dzisiejszego posiedzenia. Producenci warzyw i owoców znacznie ucierpieli z powodu kryzysu. Straty szacowane są na 400 milionów Euro tygodniowo – powiedział sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Komitety wystosowały do przewodniczącego Komisji, Paolo de Castro, pismo z żądaniem podniesienia odszkodowań dla rolników do 100% ich strat.

Pakiet ratunkowy zaproponowany przez Komisję Europejską w wysokości 210 milionów Euro jest dobrym początkiem, nie wystarczy on jednak na pokrycie strat poniesionych przez producentów warzyw i owoców. Jeśli inne produkty ucierpiały z powodu kryzysu, a producenci są w stanie to udowodnić, powinni oni również otrzymać odszkodowania – apelował Pesonen.

I dodał, że instrumenty promocyjne powinny zostać jak najszybciej wprowadzone w życie, jeszcze przed jesienią, aby odbudować zaufanie konsumentów.

Kryzys ten wybuchł w najgorszym możliwym momencie, jeśli chodzi o sytuację producentów i jeśli UE nie podejmie natychmiastowych działań, poniesione straty będą dewastujące i wielu – alarmuje Pesonen.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here