Univo® Xpro TM – innowacyjny program ochrony fungicydowej

Początek sezonu wegetacyjnego to trudny okres w podejmowaniu ostatecznych decyzji, który fungicyd wybrać do pierwszego zabiegu. Dzięki zastosowaniu nowego środka Aviator®Xpro 225 EC, który jest połączeniem dwóch substancji aktywnych: biksafenu z protiokonazolem, decyzja  ta staje się o wiele łatwiejsza. Ten innowacyjny fungicyd niezwykle skutecznie rozwiązuje problem zwalczania większości chorób. Stanowi on pierwszy element wprowadzonego przez firmę Bayer Cropscience na rynek nowego systemu podwójnej ochrony Univo Xpro.

Pierwszy zabieg w uprawie pszenicy należy wykonać w fazie początku wzrostu źdźbła do fazy pierwszego kolanka (BBCH 30-31). Ma on na celu zwalczenie łamliwości źdźbła oraz ograniczenie wczesnych chorób liści, do których zaliczamy mączniaka prawdziwego oraz septoriozę paskowaną liści pszenicy. Łamliwość źdźbła we wczesnych fazach, jest chorobą trudno rozpoznawalną – objawy umieszczone nisko nad ziemią mogą być stwierdzone tylko na podstawie wyrwanych roślin.

Przy podejmowaniu decyzji o zwalczaniu choroby konieczna jest znajomość przebiegu zagrożeń na przestrzeni ostatnich sezonów wegetacyjnych, a także bezpośrednie obserwacje na plantacjach. Występowanie objawów na pochwach liściowych wczesną wiosną, niejednokrotnie nie przekłada się na rozwój infekcji w późniejszych fazach rozwojowych. To warunki pogodowe w czasie wegetacji w dużej mierze decydują czy grzyb przerośnie źdźbła i stanie się naprawdę groźny dla rozwoju i plonowania pszenicy. W związku z trudnym określeniem poziomu zagrożenia uprawy przez łamliwość źdźbła, w terminie, kiedy należy zastosować zabieg chemiczny, lepiej przyjąć zasadę wykonania tego zabiegu niż jego zaniechania.

Rys.1. Przebieg porażenia podstawy źdźbeł pszenicy ozimej odmiany Bogatka i Smuga przez sprawcę łamliwości w sezonie wegetacyjnym 2012-2013

 

\"\"

 

Dzięki połączeniu dwóch substancji aktywnych, zwalczających łamliwość źdźbła, fungicyd Aviator Xpro zapewnia lepszą ochronę źdźbeł w porównaniu do dotychczas zalecanego w technologii Univo – środka Input 460 EC.

Rys.2. Wpływ zastosowania fungicydów w fazie rozwojowej BBCH 30 na ograniczenie porażenia podstaw źdźbeł pszenicy ozimej odmiany Smuga i Bogatka przez łamliwość.

 

\"\"

 

Wybierając środek Aviator Xpro do pierwszej aplikacji zapewniamy długą i lepszą ochronę liści przed mączniakiem prawdziwym, rdzą brunatną, brunatną plamistością liści, septoriozą plew i septoriozą paskowaną liści pszenicy. Wczesną wiosną nie można zapomnieć o zwalczaniu septoriozy paskowanej liści pszenicy, która może rozprzestrzenić się podczas łagodniejszych zim. Znaczenie tej choroby wzrosło w wyniku stosowania intensywnych technik uprawowych i dzięki wprowadzeniu nowych, bardziej podatnych odmian. Przewaga środka Aviator Xpro nad innymi fungicydami uwidacznia się przede wszystkim w bardzo dobrym i długotrwałym zwalczaniu septoriozy paskowanej liści pszenicy.

Rys.3. Długość działania fungicydu Aviator Xpro 225 EC w ochronie liści pszenicy ozimej odmiany Bogatka przed septoriozą paskowaną

 

\"\"

 Rdza brunatna jest chorobą, która rozwija się bardzo szybko. Czas od infekcji do możliwej szybkiej ekspansji choroby wynosi zależnie od temperatury 7-10 dni. Zakażeniu sprzyja także wysoka wilgotność powietrza – powyżej 80% (dużo rosy) i temperatura powietrza w przedziale od 10°C do 20°C oraz minimum 5 godzin nasłonecznienia dziennie. Ochrona przed chorobą o tak krótkim cyklu rozwojowym powinna być prowadzona rozważnie. Należy pamiętać, że u odmian wrażliwych już 1% porażonej powierzchni może być sygnałem do wykonania zabiegu.
Ochrona górnych liści w dużym stopniu zależy od tego czy wcześniejsza aplikacja fungicydowa we właściwy sposób ograniczyła lub zahamowała pierwotne infekcje. Bez wątpienia, pod tym względem, pierwszy zabieg wykonany fungicydem Aviator Xpro to doskonały wybór. Atutem tego produktu jest interwencyjne oraz zapobiegawcze działanie, wzajemnie uzupełniających się substancji, zapewniających długotrwałą i bardzo skuteczną ochronę przed szerokim spektrum chorób, między innymi rdzą brunatną.

Rys.4. Długość działania fungicydu Aviator Xpro 225 EC w ochronie liści pszenicy ozimej odmiany Smuga przed rdzą brunatną

 

\"\"

 

Przedłużone działanie fungicydu Aviator Xpro umożliwia bardziej elastyczne podeście do terminu przeprowadzenia aplikacji w terminie T2.

Zastosowanie właściwej ochrony pszenicy w terminie T2 jest jedną z najważniejszych decyzji, ponieważ zabieg ten ma bezpośredni wpływ na wysokość, a także jakość plonu ziarna. W celu ochrony liści flagowych i kłosów bardzo korzystne jest zastosowanie w tym terminie fungicydu opartego na strobilurynie. Substancja ta opóźnia starzenie się górnych liści roślin, przedłuża ich żywotność, co pozwala na lepsze wypełnienie ziarna.

Rys.5. Wpływ zastosowanych technologii na wzrost zachowanej powierzchni asymilacyjnej liścia flagowego pszenicy ozimej odmiany Smuga i Bogatka

 

\"\"

 

W związku z prewencyjnym charakterem działania strobiluryn, należy je stosować łącznie z triazolami, które mają inny mechanizm działania. W dużym stopniu działają one leczniczo, szybciej hamują rozwój chorób, co jest szczególnie ważne przy dużej presji infekcyjnej. Wszystkie te zalecenia spełnia dobrze znany i sprawdzony fungicyd Fandango®200 EC, który w systemie podwójnej ochrony UNIVO Xpro zalecany jest do drugiego zabiegu. Dzięki wysokiej efektywności działania fungicydu Aviator Xpro zastosowanego w pierwszym terminie aplikacji, środek Fandango można zastosować na samym początku infekcji, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych symptomów chorobowych, co z kolei pozwala na najlepszą ochronę liści pszenicy przed szerokim spektrum chorób takich jak septorioza paskowana, brunatna plamistość liści oraz rdza brunatna. Dzięki możliwości opóźnienia drugiego zabiegu nawet o 2 tygodnie praktyka rolnicza staje przed możliwością pełniejszej ochrony kłosów w systemie dwuzabiegowym.

Ostatecznym miernikiem wysokiej przydatności podwójnej ochrony fungicydowej Univo Xpro w ochronie upraw pszenicy ozimej przed chorobami, jest wielkość uratowanego plonu ziarna w porównaniu do pszenicy niechronionej zabiegiem fungicydowym.

Rys.6. Wpływ zastosowanych technologii na wzrost plonu ziarna pszenicy ozimej odmiany Smuga i Bogatka

 

\"\"

 

Technologia Univo Xpro to innowacyjny, zaawansowany technologicznie program ochrony fungicydowej, który zwalcza szerokie spektrum chorób pszenicy. Ponadto jest to technologia o wyjątkowo długim okresie działania, z udowodnionym efektem plonotwórczym. Produkty wchodzące w skład tej technologii są wysoce uniwersalne w zastosowaniu, każdy oparty na dwóch substancjach aktywnych pochodzących z różnych grupy chemicznych. Tak wysoką jakość ochrony zapewnia technologia Univo Xpro proponowana przez firmę Bayer CropScience w sezonie wegetacyjnym 2013-2014.

Adrian Sikora – Bayer CropScience

 

\"\"

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,175FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,670ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Co z kwietniową publikacją wyceny wartości hodowlanej bydła?

Hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka są zaniepokojeni brakiem publikacji kwietniowej wyceny wartości hodowlanej samców i samic. Dr Agnieszka Nowosielska, dyrektor ds. Hodowli Polskiej...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE