Uprawa słonecznika bardziej popularna niż rok temu

Coraz więcej rolników decyduje się na uprawę słonecznika na ziarno – wynika z najnowszych danych statystycznych zebranych przez analityków Cedrob Pasze. Uprawa słonecznika daje bowiem realną możliwość dodatkowego zarobku i jest znakomitym sposobem na wykorzystanie areału rolnego na zmianę z uprawą kukurydzy, roślin okopowych, motylkowatych czy zbóż.

 Uprawa słonecznika na ziarno staje się coraz popularniejsza szczególnie na terenach Polski południowo-wschodniej i południowo-zachodniej – sprzyja temu nieco cieplejszy klimat niż w pozostałej części naszego kraju.

Tendencja wzrostowa

Tendencja wzrostowa obserwowana w uprawie słonecznika jest szczególnie widoczna, gdy weźmiemy pod uwagę realizację zapotrzebowania na ten surowiec w najmłodszej wytwórni Cedrob Pasze zlokalizowanej w Ligocie Dolnej koło Kluczborka (województwo opolskie). Całkowite roczne zużycie ziaren słonecznika w tym zakładzie jest szacowane na  1500 ton i już wiadomo, że w 100 procentach zostanie pokryte z zasobów pochodzących z polskich gospodarstw. Dla porównania – rok wcześniej zapotrzebowanie na ziarno słonecznika w tej wytwórni było pokryte przez polskie gospodarstwa w ilości 15 procent.

– Ziarno słonecznika wykorzystywane w produkcji pozyskujemy głównie z terenu województwa opolskiego i szerokiego podkarpacia, które pokrywają zapotrzebowanie naszej wytwórni w Ligocie Dolnej a także regionów Podlasia oraz terenów, które znajdują się wokół takich miast, jak Sochaczew, Łowicz, Kutno, Gostynin. Te zaspokajają potrzeby naszych zakładów zlokalizowanych w województwie mazowieckim i kujawsko – pomorskim – mówi Andrzej Schodowski, kierownik działu zaopatrzenia w surowce Cedrob Pasze.

Jaką odmianę kukurydzy wybrać, by uzyskać dobry plon mimo suszy? Wywiad

Idealny na słabsze gleby

 Słonecznik sprawdza się świetnie na słabszych glebach  – głównie czwartej lub piątej klasy bonitacyjnej. Bardzo dobrze wkomponowuje się między uprawę kukurydzy, roślin okopowych, strączkowych, motylkowatych i zbóż. Uprawa słonecznika nie wymaga intensywnego nawożenia, co zmniejsza ogólne koszty uprawy ,a ponadto pozwala maszynom, takim jak siewnik czy kombajn pozostawać w ciągu roku dłużej w użyciu.

Korzyści z uprawy słonecznika

– Coraz większa liczba rolników współpracujących na co dzień z marką Cedrob Pasze dostrzega realne korzyści z uprawy słonecznika. Nie dość, że jest on rośliną wytrzymałą na zmienne warunki atmosferyczne to daje również satysfakcjonujący zysk z hektara. Należy jednak pamiętać, że  minimalny areał  do obsiania słonecznikiem powinien wynosić 20 hektarów – wówczas możemy mówić o uprawie zyskownej.

W tym roku Cedrob Pasze planuje skupić w sumie około 25 tysięcy ton ziaren słonecznika. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku marka zakontraktowała aż 1/5 całkowitego rocznego zapotrzebowania na ten surowiec.

Redakcja AgroNews

 

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rzekomy pomór drobiu na Podlasiu. Olbrzymie stada kur wybite

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ognisk rzekomego pomoru drobiu (ND) u drobiu nr 4 i 5 w 2024 r....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics