Uprawy do celów energetycznych – która roślina najlepsza?

Wierzba krzewiasta, ślazowiec pensylwański czy może miskant olbrzymi? Która z tych roślin najlepiej nadaje się na uprawę do celów energetycznych w Polsce?

W tej chwili hodowla roślin na cele energetyczne stanowi nowy i wciąż rozwijający się kierunek produkcji rolniczej, który między innymi ma pozwolić na spełnienie zobowiązań Polski dotyczących wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Udział biomasy pochodzenia rolniczego jest więc znaczący.

 

\"\"

 

Decydującym elementem w sprawie rozwoju produkcji biomasy jest niewątpliwie opłacalność takiej inwestycji oraz poziom kosztów poniesionych w celu jej realizacji.

Na chwilę obecną, to właśnie wierzba krzewiasta, ślazowiec pensylwański i miskant olbrzymi są roślinami najchętniej uprawianymi w celu pozyskania biomasy w Polsce. Każda z nich ma jednak swoje wady i zalety w procesie produkcji.

Jeżeli chodzi o koszty założenia plantacji to właśnie miskant olbrzymi jest rośliną potrzebującą największych nakładów pieniężnych. Jest to spowodowane dość wysokimi kosztami zakupu sadzonek, które w większości przypadków są produkowane  metodą in vitro w specjalnych laboratoriach. Najtańsza w założeniu jest natomiast plantacja wierzby krzewiastej. W kosztach założenia produkcji należy uwzględnić zabiegi pielęgnacyjne w pierwszym roku posadzenia roślin. Dla mniejszych plantacji, są one wykonywane ręcznie. W przypadku dużych upraw, mamy do czynienia z mechanizacją procesów, a to ogranicza koszty pielęgnacji.

Koszty bieżące prowadzenia plantacji są największe w przypadku ślazowca pensylwańskiego. Dzieje się tak, ponieważ roślina ta wymaga odpowiedniej pielęgnacji ze względu na swoją podatność na choroby i szkodniki. Pod tym względem to właśnie wierzba krzewiasta uprawiana w cyklu trzyletnim jest najbardziej opłacalną opcją gdyż ochronę przed szkodnikami i nawożenie stosuje się tylko po pierwszym roku zbioru rośliny.

Uprawa miskanta oraz ślazowca jest opłacalna tylko w przypadku pozyskiwania dużych plonów wielkości 11t/ha w przypadku ślazowca i 15t/ha dla miskanta przy założeniu wysokich cen zbytu biomasy.

Porównując wierzbę, miskanta i ślazowca, to właśnie wierzba krzewiasta uprawiana w cyklu trzyletnim jest rośliną najbardziej opłacalną w uprawie na cele energetyczne. Koszty produkcji tej rośliny oscylują w granicy 1945 zł/ha/rok przy czym dla miskanta jest to 3425 zł/ha/rok. Plon w tonach suchej masy z hektara na rok waha się w granicach 8-12, ślazowiec: 7-11, natomiast miskant: 9-15.

Magdalena Wiśniewska
Redakcja AgroNews, fot.sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here