Ursus rośnie w siłę. Z fabryk wyjadą autobusy, trolejbusy i pojazdy elektryczne

Już nie tylko ciągniki, ale elektryczne autobusy i samochody użytkowe będą wyjeżdżały z fabryki w Lublinie. Ursus dzieli skórę na niedźwiedziu i bierze się za produkcję pojazdów elektrycznych, wojskowych, autobusów i trolejbusów.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA DOLE STRONY

 

\"rolnictwo,

 

– Ursus wchodzi w nową erę. Rewolucja w motoryzacji jest szansą dla Ursusa i wielu polskich firm, które mogą produkować podzespoły na potrzeby Ursusa – powiedział prezes spółki Karol Zarajczyk.

W ubiegły piątek w Lublinie firma zaprezentowała prototyp nowego elektrycznego pojazdu dostawczego. Otworzyła też odremontowaną halę produkcyjną w Lublinie. W uroczystości otwarcia wziął udział między innymi wiceminister rozwoju Witold Słowik i prezydent miasta Krzysztof Żuk.

– W ciągu zaledwie 5-ciu lat z sukcesem odbudowaliśmy potęgę marki Ursus i stworzyliśmy nowoczesne zaplecze produkcyjne. Nowa hala fabryczna jest częścią planu inwestycyjnego o wartości ponad kilkudziesięciu mln zł zrealizowanego w ciągu ostatnich lat. Nowa hala to większy potencjał produkcyjny, potrzebny dla dalszego rozwoju Ursusa – mówił Karol Zarajczyk.

A plany Ursus ma bogate.  Po interwencji w Niemczech wicepremiera Mateusza Morawickiego, rynek ten otwiera się na polskie ciągniki. Wśród perspektywicznych kierunków rozwoju dla Ursusa jest także Afryka. W Tanzanii i Etiopii realizowane są dwa kontrakty o łącznej wartości 145 mln dolarów. Pieniądze te przeznaczone są m.in. na budowę fabryk i montowni oraz na szkolenia technicznie. Ursus ma chrapkę także na Kazachstan i Iran.

– Ambasador Kazachstanu bardzo nam pomaga. Stara się otworzyć nam ten rynek i liczymy na dobre otwarcie w tym kraju. Drugi rynek to Iran. Otworzyliśmy tam nasze biuro, które nie tylko zajmuje się traktorami i maszynami rolniczymi, ale również autobusami – mówił Zarajczyk.

Autobusy od Ursusa
Produkowane przez Ursus autobusy, trolejbusy i autobusy elektryczne jeżdżą już po ulicach Lublina.  Spółka szacuje, że w ciągu najbliższych 3 lat, tylko w polskich miastach odbędą się przetargi na zakup 500-600 nowych autobusów elektrycznych. Poza granicami Polski Ursus planuje wziąć udział w przetargach organizowanych w Szwecji, Anglii, Izraelu, Republice Czeskiej i Meksyku.

Samochód dla poczty
Ursus wyprodukował nowy elektryczny pojazd dostawczy. To mały samochód o masie 600 kg i o ładowności 600 kg. Spółka liczy na to, że pojazdem tym zainteresuje się Poczta Polska. Zarajczyk potwierdził już, że rozpoczął rozmowy dotyczące transakcji.

Ursus to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych. Spółka posiada trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here