Advertisement

Utrzymuje się silny popyt na produkty mleczne

W III kw. 2021 r. produkcja mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna) zwiększyła się o 0,2% r/r wobec wzrostu o 2,5% w II kw., co wskazuje na wyraźne wyhamowanie wzrostu podaży mleka. Co więcej, po uwzględnieniu efektów statystycznych związanych z rokiem przestępnym w 2020 r., wrzesień br. był pierwszym miesiącem od lipca  2019 r., w którym odnotowano spadek produkcji mleka w ujęciu rocznym (-0,6%).

Utrzymuje się silny popyt na produkty mleczne
Utrzymuje się silny popyt na produkty mleczne

Obniżenie produkcji w ujęciu rocznym ma szeroki zakres geograficzny i jest obserwowane m.in. w Nowej Zelandii i Australii, które znajdują się obecnie w sezonowym szczycie produkcji mleka, jak również w UE. Z wyraźnym spowolnieniem wzrostu produkcji mamy natomiast do czynienia w USA. Jedynie w Argentynie utrzymuje się silny wzrost produkcji mleka w ujęciu rocznym.

Czynnikami ograniczającymi produkcję mleka wśród kluczowych światowych eksporterów produktów mlecznych są niesprzyjające warunki agrometeorologiczne, a także narastająca presja kosztowa, która jest negatywna dla opłacalności produkcji mleka.

Światowy rynek mleka pozostaje we wzrostowej fazie cyklu

Utrzymuje się silny światowy popyt na produkty mleczne, w szczególności ze strony Azji PołudniowoWschodniej. Warto jednak zwrócić uwagę, że podczas gdy w poprzednich kwartałach głównym źródłem  wzrostu popytu były Chiny, obecnie ma on o wiele szerszy zakres geograficzny, co wynika m.in. z ożywienia w sektorze HoReCa i poprawy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Realizuje nasz scenariusz, zgodnie z którym światowy rynek mleka wszedł w II kw. 2020 r. we wzrostową fazę cyklu. Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalsze zwiększenie światowego popytu na produkty mleczne, co w warunkach utrzymującej się relatywnie niskiej podaży mleka będzie oddziaływało to w kierunku kontynuacji wzrostu cen produktów mlecznych i cen skupu mleka. Uważamy, że punkt zwrotny w cyklu nastąpi dopiero w I kw. 2023 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są tempo wygasania pandemii i
kształtowanie się warunków agrometeorologicznych wśród kluczowych eksporterów produktów mlecznych.

Źródło: Analitycy Credit Agricole

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − trzy =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,903ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

Uwaga! Zmiana systemu rozliczeń instalacji fotowoltaicznych

29 października 2021 roku Sejm w błyskawicznym tempie przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zakłada zmianę systemu prosumenckiego z modelu opustów na sprzedażowy. Obecnie prosumenci, czyli...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE