Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w październiku 2018 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem ziemniaków, żywca wieprzowego oraz drobiu. Również w skali roku ceny były wyższe, poza cenami żywca wieprzowego i mleka.
Najsilniej zwiększyły się ceny zbóż, w tym w szczególności (kukurydzy o 27,6 proc. r/r, żyta o 27,5 proc. oraz pszenżyta o 27,4 proc.), co jest efektem suszy jaka wystąpiła w br. w Europie.
– W kolejnych miesiącach czynnikiem stabilizującym ceny zbóż będą ich znaczące światowe zapasy zgromadzone w poprzednich latach – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agircole.
Ze względu na suszę silnie wzrosły także ceny ziemniaków (18,5 proc. r/r), których tegoroczne zbiory są szacowane przez GUS na poziomie o ok. 19 proc. niższym niż w 2017 r.
Nieznaczny wzrost cen w ujęciu rocznym odnotowano także w przypadku drobiu (2,2 proc.) oraz bydła (1,0 proc.), co jest efektem utrzymującego się silnego popytu zagranicznego na drób i wołowinę.
Spadek cen odnotowano jedynie w przypadku trzody chlewnej (-9,1 proc.) oraz mleka (-7,6 proc.).
– Oba te rynki charakteryzują się występowaniem zjawiska cykliczności cen i znajdują się one obecnie w spadkowej fazie cyklu – wyjaśnia Olipra.
Inflacja cen żywności
– Opublikowane dane stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym inflacja cen żywności obniży się w IV kw. br. do 1,4 proc. r/r wobec 2,2 proc. w III kw. ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy sprzed roku, a w całym 2018 r. wyniesie 2,7 proc. r/r. Jednocześnie prognozujemy, że w całym 2019 r. inflacja żywności wzrośnie do 3,1 proc. – przewiduje Olipra.
Redakcja AgroNews, na podst. Credit Agricole, fot. pixabay.com