Uwaga na cytrusy przywożone z RPA!

Copa-Cogeca nalegała dzisiaj, aby Komisja Europejska wstrzymała importy owoców cytrusowych trafiające do UE z RPA, w celu ochrony Wspólnoty przed wwiezieniem niezmiernie zakaźnej plamistości czarnej. Reakcja ta była spowodowana wykryciem na granicy pięciu partii towaru zakażonych chorobą.
 

 

\"\"

 

Sekretarz Generalny Copa-Cogeca powiedział: "Unijny sektor owoców cytrusowych jest niezmiernie ważny dla Europy zarówno z gospodarczego jak i społecznego punktu widzenia. Na chwilę obecną choroba ta nie występuje w UE. Komisja Europejska wielokrotnie zwracała się do władz RPA z wnioskiem o wdrożenie instrumentów zapobiegających przeniesieniu tej choroby do Europy, po tym jak Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał ostrzeżenie o poważnym zagrożeniu."

Czytaj także:
Tegoroczny Program "Owoce w szkole" zatwierdzony przez Kalembę
Ceny skupu jabłek w górę!
Jedzmy ziemniaki – na zdrowie!

"Na granicy zatrzymano pięć partii owoców cytrusowych zakażonych plamistością czarną. Komisja obiecała podjąć zdecydowane działania, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce. Dlatego też wysłałem pismo do Komisji, apelując o zawieszenie importów do UE do momentu eliminacji choroby. Nie możemy czekać z podjęciem działań do kolejnej oceny skutków. Musimy chronić sektor UE przed pojawieniem się plamistości czarnej, gdyż nie dysponujemy żadnymi środkami kontroli."

Dodał: "Sektor ten dostarcza wysokiej jakości odżywczych produktów 500 milionom konsumentów w UE, równocześnie tworząc miejsca pracy dla milionów osób na obszarach wiejskich, zwłaszcza w krajach południowych, od produkcji po dystrybucję. Nie możemy pozwolić sobie na wwiezienie tej choroby do UE."

"Jej skutki byłyby katastrofalne dla unijnych producentów owoców cytrusowych, w szczególności w krajach południowych, które już zmagają się z poważnym kryzysem gospodarczym."

Źródło: COPA-COGECA,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here