Uwaga na przędziorki i mszyce na chmielu

Chmiel rozpoczyna właśnie kwitnienie i zawiązywanie szyszek. Jest to faza kluczowa dla plonowania roślin, dlatego konieczne jest wzmożenie kontroli agrofagów, które mogą powodować uszkodzenia kwiatostanów i owocostanów. Najgroźniejsze w tym okresie są: przędziorek chmielowiec oraz mszyca śliwowo-chmielowa.

Obserwacja występowania przędziorka na chmielu przynajmniej raz w tygodniu

Warunki pogodowe w bieżącym sezonie wegetacyjnym, tj. długotrwałe okresy suszy i wysokie temperatury, sprzyjają rozwojowi przędziorka chmielowca. Istnieje więc możliwość szybkiego wzrostu liczebności tego szkodnika. Z uwagi na to, należy zwiększyć częstotliwość prowadzenia obserwacji występowania przędziorka na chmielu do przynajmniej jednej w tygodniu. Umożliwi to właściwe monitorowanie rozwoju populacji i pozwoli na szybką reakcję w przypadku wzrostu zagrożenia. Ocenę występowania przędziorka chmielowca należy wykonywać na 200 liściach pobranych z 40-50 roślin, szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny rosnące na obrzeżach chmielnika, gdzie występują lepsze warunki do rozwoju tego szkodnika i tam pojawia się on najwcześniej.

Obserwacje należy prowadzić na dolnej stronie blaszki liściowej, najlepiej przy pomocy lupy. Pierwszym symptomem żerowania przędziorka na chmielu jest występowanie na spodniej stronie liści delikatnej pajęczynki, pod którą znajdują się jaja, larwy oraz osobniki dorosłe. Sygnałem do zastosowania zabiegu ochronnego powinno być stwierdzenie przynajmniej pięciu ruchomych, dorosłych osobników przędziorka na jednym liściu.

Żerowanie mszycy śliwowo-chmielowej

Rozwijające się kwiatostany i szyszki chmielu są szczególnie wrażliwe na żerowanie mszycy śliwowo-chmielowej. Skutkiem są zaburzenia w rozwoju szyszek. Obserwacje występowania mszycy śliwowo-chmielowej na kwiatostanach i szyszkach chmielu należy prowadzić przynajmniej raz w tygodniu, a zabieg przy użyciu środków ochrony roślin wykonać natychmiast po stwierdzeniu obecności szkodnika.

Nowy herbicyd do zwalczania chwastów w zbożach!

Zalecana ilość cieczy użytkowej w fazie kwitnienia i wiązania szyszek chmielu wynosi 2000- 2500 l/ha. Opryski należy wykonywać wczesnym rankiem, wieczorem lub w okresach pochmurnych, tak aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia kwiatostanów lub młodych szyszek chmielu, które są szczególnie wrażliwe na poparzenie.

UWAGA! Należy stosować wyłącznie preparaty dopuszczone do obrotu i zalecane do zwalczania przędziorka chmielowca i mszycy śliwowo-chmielowej na chmielu. Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi w etykiecie.

Źródło: IOR

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża i oleiste znów na minusie

Przedświąteczny tydzień przynosi korektę spadkową wcześniejszych wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Czwartek jest ostatnią w tym tygodniu sesją w Chicago i Paryżu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics