Uwaga na świerzb u świń!

Świerzb jest ciągle najgroźniejszym pasożytem zewnętrznym występującym u świń, powodującym duże straty gospodarcze i ekonomiczne małych i dużych ferm zajmujących się hodowlą zarodową i towarową trzody chlewnej. Prowadzone badania w celu ustalenia wpływu zarażenia świń świerzbowcem na wykorzystanie paszy oraz dzienne przyrosty wagi ciała wykazały u zwierząt zarażonych niższą wagę o 9%, a zużycie paszy wzrosło o 12,5%. W stadzie podstawowym loch stwierdzono o 1,95 kg mniej paszy na jedno odsadzone prosie u macior zdrowych w stosunku do loch zakażonych.

Świerzbowce większość swojego życia spędzają na żywicielu, którym jest trzoda chlewna. Pasożyty te są rozdzielnopłciowe, okrągłego kształtu, niewidoczne na skórze żywiciela. Pasożyty po wyodrębnieniu i umieszczeniu na podstawce widoczne są w postaci słabo widocznych szaro-białych plam. Samica świerzbowca po zapłodnieniu drąży tunele w naskórku, do których następnie składa jaja. Czas inkubacji jaj wynosi średnio około 3-4 dni i po tym okresie następuje wylęganie się larw. W przeciągu dalszych 3-4 dni nimfy (poczwarki) ulegają dalszej przemianie i posiadają już wtedy po cztery pary odnóży. Po kolejnych 4-5 dniach nimfy ulegają dalszej przemianie i osiągają pełnię dojrzałości. Cały cykl rozwojowy trwa średnio 12-15 dni, a może także być dłuższy i wynosić nawet 25 dni. Zwierzęta zarażają się zwykle świerzbowcem przez kontakt bezpośredni (zwierząt zdrowych z chorymi), pośredni (poprzez zanieczyszczone narzędzia, inne zwierzęta). Świerzbowiec bytuje na całym ciele zarażonego osobnika jednak najczęściej występuje w miejscach pokrytych strupami. Takie miejsca występują najczęściej na głowie i wewnętrznej części uda. Ocenia się, że 80% pasożytów występuje w kanale słuchowym i na wewnętrznej powierzchni małżowiny usznej. Jednym z czynników sprzyjających rozwojowi pasożyta jest temperatura powyżej 25oC i wysoka wilgotność. Zwierzęta dotknięte świerzbem są niespokojne, ciągle ocierają się o różne przedmioty w kojcu. Postać chroniczna objawia się rogowaceniem skóry i powstawaniem grubych strupów. Właściwą diagnozę świerzbu stawia się na podstawie występowania pasożyta w zeskrobinach skóry. Zeskrobiny do badania parazytologicznego pobiera się minimum od 10% pogłowia świń w fermie. Do badań zaleca się pobrać zeskrobiny od macior prośnych i prosiąt powyżej 6 tygodnia życia.

Metoda pobierania zeskrobin nie jest jedyną metodą stwierdzającą występowanie tego pasożyta. Inną metodą bardziej pewną to przebadanie fragmentów ucha ubitych tuczników niż zeskrobane fragmenty naskórka, kolejna to badanie zwierząt przy pomocy testu Elisa. Metoda ta polega na przebadaniu próbek krwi na obecność przeciwciał przeciw świerzbowcom, które są wynikiem reakcji układu odpornościowego na inwazję pasożyta. Do badania tym testem najlepiej nadają się próbki krwi prosiąt ssących lub loszek. Aby móc postawić właściwą diagnozę, trzeba przestrzegać zalecany okres między ostatnim zwalczaniem a przeprowadzonym testem. Czas ten nie powinien być krótszy niż 9-12 m-cy. W krótszym okresie należy liczyć się z przeciwciałami z wcześniejszej infekcji. W przypadku stwierdzenia występowania świerzbowca należy poddać leczeniu wszystkie zwierzęta na fermie. Pierwsze leczenie w znacznym stopniu uwolni zwierzęta od pasożyta. Program uwalniania zwierząt od świerzbu powinien obejmować loszki, lochy i knury według następującego schematu:

  • loszki powinny być leczone przez cały okres ich selekcji do stada podstawowego
  • maciory zwalczany przed każdym porodem
  • knury zwalczanie minimum 2 razy w roku lub częściej z uwagi na szeroki kontakt z lochami, zwłaszcza na punktach kopulacyjnych
  • prosięta winny być poddane kontroli przed wprowadzeniem do warchlakarni
  • warchlaki winny być poddane kontroli przed wprowadzeniem na tucz.

Bardzo istotną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę hodowcom to, aby pamiętać o nie wprowadzaniu na fermę żadnych zwierząt, jeżeli nie zostały one przebadane parazytologicznie.

W zwalczaniu świerzbowca stosuje się szereg preparatów dostępnych w szerokiej gamie na rynku. Preparaty te stosowane są w postaci iniekcji, dodatków do pasz, oprysku czy polewania zwierząt. Wybór określonego preparatu powinien dokonać hodowca po konsultacji z lekarzem mającym opiekę nad daną fermą. Zastosowany lek powinien być łatwy w zastosowaniu, o najwyższej skuteczności i długim okresie aktywności. Przed rozpoczęciem leczenia należy opracować dokładny harmonogram, tak by koszty były jak najmniejsze. Lochy wybrakowane i tuczniki powinny być odpowiednio wcześnie sprzedane. Gospodarstwa zwiększające produkcję powinny przeprowadzić zabieg zwalczania świerzbu jeszcze przed zakupem zwierząt hodowlanych. Loszki i knury wprowadzane do stada muszą być obserwowane i ewentualnie wyleczone w okresie trwania kwarantanny. Przy leczeniu świerzbowca z użyciem preparatów iniekcyjnych zaleca się powtórzenie tego zbiegu po 14 dniach, aby cały okres cyklu rozwojowego pasożyta na organizmie świni i w jej środowisku został uwzględniony. Po wyleczeniu zwierząt należy pamiętać o tym, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki zoohigienieczne i nie dopuścić do reinwazji pasożyta.

Źródło: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, www.kpodr.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE