Uwaga na szkodniki w rzepaku. Sprawdź kiedy pryskać?

Instytut Ochrony Roślin poinformował o nalocie szkodników na rzepak. Panująca w ostatnich dniach wysoka temperatura sprzyja aktywności słodyszka rzepakowego i chowacza podobnika. Progi szkodliwości dla obu tych gatunków przekroczono w kilku lokalizacjach na rzepaku ozimym.

Uwaga na szkodniki w rzepaku. Sprawdź kiedy pryskać
Uwaga na szkodniki w rzepaku. Sprawdź kiedy pryskać

Próg szkodliwości dla słodyszka rzepakowego przy luźnym kwiatostanie (skala BBCH 55-59) wynosi od 3 do 5 chrząszczy na 1 roślinie.

W przypadku określenia progu szkodliwości dla chowacza podobnika sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana:

Progiem szkodliwości dla chowacza podobnika jest stwierdzenie przed kwitnieniem rzepaku (do BBCH 60) średnio 1 chrząszcza na 1 roślinie.

Podczas kwitnienia (od BBCH 60) w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcz na 1 roślinie, a w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcz na 2 rośliny.

Kiedy oprysk?

Zabieg opryskiwania należy wykonać, gdy na 25 roślinach znajdują się średnio 4 chrząszcze lub w ciągu kolejnych 6 dni w żółtym naczyniu odłowi się 100 osobników.

Źródło: IOR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + fifteen =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,161ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Firma Bayer zaprezentowała w polu swoje innowacyjne technologie

Firma Bayer zaprezentowała innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020-2021. Spotkanie w formule polowej odbyło się w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE