Uwaga! Szkodniki atakują rzepak

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy poinformował o szkodnikach, które mogą uszkadzać młody rzepak. Lustracja pola w Winnej Górze ujawniła również inne szkodniki zagrażające wzrostowi rzepaku ozimego.

Szkodniki na rzepaku Fot.: IOR

Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne uszkodzenia, które mogły zostać wyrządzone przez larwy gnatarza rzepakowego, które zaobserwowano na liściach, oraz przez gąsienice sówkowatych. Młode larwy gnatarza rzepakowego zeskrobują tkankę i wygryzają niewielkie otwory, natomiast starsze zjadają całe liście, pozostawiając gołożery. Podstawą do wykonania zabiegu insektycydowego jest przekroczenie progu ekonomicznej szkodliwości tj. gdy na jednej roślinie występuje 1 larwa gnatarza w fazie BBCH 11-19.

Na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano również pojedyncze larwy tantnisia krzyżowiaczka. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego agrofaga: 1 larwa na 1 roślinie (BBCH 12-19).

Ponadto na liściach rzepaku ozimego zaobserwowano liczne osobniki mączlika oraz mszycy kapuścianej i brzoskwiniowej. Warto zwrócić w obecnym czasie szczególną uwagę na mszycę brzoskwiniową, wyrządzane przez nią szkody związane z przenoszeniem wirusów m.in. wirusa żółtaczki rzepy nasilają się w ostatnich latach.

AM/Redakcja AgroNews na podst. IOR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,898ObserwującyObserwuj
7,350SubskrybującySubskrybuj

BLAD – cichy zabójca, czy powinniśmy się obawiać?

BLAD – genetyczna choroba bydła opisana po raz pierwszy w 1983 roku. Jest to śmiertelna mutacja, która występuje głównie u rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jej istotą...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE