Advertisement

AGROunia zablokowała ANWIL

AGROunia od rana blokuje bramę nr 2 zakładów Anwil S.A. we Włocławku. Rolnicy nie zgadzają się na drastyczny wzrost cen nawozów i brak ich dostępności dla polskich rolników. Anwil wydał w tej sprawie kolejne oświadczenie, w którym odpiera zarzuty.

Dzisiejsza blokada zakładu produkcyjnego ANWIL S.A. zorganizowana przez organizacje rolnicze jest działaniem bez precedensu i niesie ze sobą wiele ryzyk i konsekwencji. Stoimy przed brakiem możliwości odbioru wytwarzanych w spółce produktów oraz zakłóceniem normalnego trybu funkcjonowania zakładu” – czytamy w dzisiejszym oświadczeniu Zarządu Anwilu.

Kraj chorych cen

Przedstawiciele AGROunii uważają, że podwyżka nawozów to celowe działanie Anwilu i sprzedaż produktów do innych krajów: „Blokujemy Anwil, bo w ten sposób mówimy stanowcze „nie” chorym cenom nawozów, podwyżkom kosztów produkcji i zmowie cenowej. Chcemy wiedzieć, gdzie i za ile sprzedawany jest nasz nawóz i dlaczego dlaczego nie ma nawozu dla polskich rolników – mówił podczas blokady lider AGROunii Michał Kołodziejczak. Ponadto rolnicy uważają, że nawozy są regularnie wywożone z Zakładu do innych krajów – a dla polskiego rolnika ich nie ma.
Anwil tłumaczy się mówiąc:  „Firma pracuje w tzw. ruchu ciągłym – produkujemy przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa istnieje określona maksymalna ilość nawozów, które mogą być przechowywane w magazynach, dlatego na bieżąco są one wywożone z zakładu i trafiają do naszych klientów”.
AGROunia chce także aby poprawność działania spółki nawozowej skontrolował  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Najwyższa Izba Kontroli.
Anwil w oświadczeniu wielokrotnie zaznacza, że rozumie sytuację rolników i podkreśla, ze dla Zakładu również jest to sytuacja trudna: „obecny stan rzeczy jest również i dla nas, jako producenta nawozów bardzo niekorzystny. Ceny nawozów niezmiennie kształtują się przede wszystkim w oparciu o ciągle rosnące na międzynarodowym rynku ceny gazu ziemnego, który stanowi ponad 70% kosztów produkcji, szczególnie nawozów azotowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych, co warto podkreślić, że nie mówimy tu o stawkach dla klientów indywidualnych, ale dla sektora przemysłowego, zmieniała się kilkukrotnie. Od stycznia do połowy września 2021 roku notowania surowca wzrosły dla nas o ponad 200 procent. Z kolei porównując ceny z września tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał aż 6 -krotnie”.

ANWIL nie ujawni cen po jakich sprzedaje nawozy dystrybucji

AGROunia domaga się od Anwilu przedstawienia m.in. ujawnienia danych, tj. cen zawartych w kontraktach sprzedażowych pomiędzy ANWILem a punktami dystrybucji nawozów oraz kosztów wytworzenia jednej tony nawozów. Spółka jednak nie może spełnić tej prośby:
Są to informacje stanowiące tajemnicę handlową spółki ANWIL, nie możemy ich ujawnić, działamy transparentnie w oparciu o przepisy prawa, w ramach którego spółka funkcjonuje. Tym samym stanowczo zaprzeczamy wszelkim insynuacjom dotyczącym rzekomych spekulacji cenowych przy współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za dystrybucję nawozów azotowych”  – argumentuje Zarząd Anwilu w oświadczeniu.
AM/Redakcja AgroNews

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE