Używany jak nowy. Dlaczego warto regularnie sprawdzać stan techniczny ciągnika?

Ciągniki używane cieszą się w naszym kraju niesłabnącym zainteresowaniem. Kontrola używanej maszyny i serwis po zakupie  pozwala utrzymać ją w dobrym stanie technicznym przez dłuższy okres i uzyskać wyższą wartość na rynku wtórnym przy kolejnej odsprzedaży.

ciągnik, John Deere, stan techniczny ciągnika

Popularność i zaufanie do używanych ciągników w Polsce nie spada, a w ciągu roku rynek nieznacznie urósł. W sumie według danych CEPiK zebranych przez PIGMIUR w 2018 roku zarejestrowano łącznie 16 661 szt. ciągników używanych, czyli dokładnie 293 szt. więcej niż rok wcześniej. To z kolei oznacza, że zapotrzebowanie na tego typu pojazdy jest duże.

Co ciekawe, największym zainteresowaniem cieszą się ciągniki ponad 20-letnie – zarejestrowanych 9 054 szt., w poprzednim roku zarejestrowano też dokładnie 5 492 szt. ciągników liczących sobie 11-20 lat.

Sprawdzenie stanu technicznego pozwoli nie tylko uniknąć przykrych niespodzianek w czasie pracy, ale też utrzymać wysoką wartość maszyny, co jest szczególnie ważne w przypadku ewentualnej kolejnej odsprzedaży na rynku wtórnym.

Kiedy przeprowadzić przegląd?

Kupno zarówno nowego, jak i używanego ciągnika to dla rolnika ważna inwestycja. O ile nabycie nowej maszyny gwarantuje wysoką jakość, o tyle kupno używanego ciągnika, może wiązać się z pewnym ryzykiem pomimo ogólnego sprawdzenia jego stanu technicznego.

– Dlatego też, zanim skierujemy maszynę do codziennej pracy, warto przeprowadzić przegląd, podczas którego specjaliści nie tylko wymienią filtry i olej, lecz także precyzyjnie zbadają jej stan techniczny. To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i przestojów w pracy w momencie, gdy ciągnik będzie najbardziej potrzebny w polu – mówi Mariusz Zieliński, Dyrektor Obsługi Posprzedażowej w John Deere Polska.

Ponadto obok sprawdzenia zużycia lub uszkodzenia głównych elementów mechanicznych, podczas przeglądu specjaliści upewnią się, czy zainstalowane są wszystkie wymagane aktualizacje oprogramowania, aby zoptymalizować koszty eksploatacji, np. zużycie paliwa.

Dobrym momentem na przeprowadzenie gruntownego przeglądu jest czas jesienno-zimowy. Koniec jednego sezonu powinien być dla rolników początkiem przygotowań do kolejnego. Jest to czas, kiedy prace polowe zostały zakończone i warto wówczas zadbać o stan techniczny maszyn, których sprawność będzie kluczowa do ciężkich zabiegów polowych w nowym sezonie.

Pełna wiedza to podstawa

Gruntowny przegląd ciągników John Deere jest możliwy dzięki programowi Expert Check. W zależności od modelu, sprawdzeniu poddaje się od kilkudziesięciu do aż 180 pozycji. Taka szczegółowa kontrola trwa najczęściej kilka godzin, jest przeprowadzana przez przeszkolonych ekspertów serwisowych, którzy znają maszyny, dysponują specjalistycznymi narzędziami, fabrycznym programem diagnostycznym i wiedzą, które elementy wymagają szczególnej uwagi. Narzędzia oraz procedura kontroli w ramach Expert Check została opracowana w oparciu o doświadczenie zebrane podczas pracy z tysiącami maszyn.

– Po wykonaniu badania rolnik otrzymuje pełną wiedzę odnośnie stanu każdej badanej części ciągnika. Wówczas po konsultacjach z mechanikami, ustalamy, które elementy wymagają wymiany w pierwszej kolejności, dostosowując się do możliwości klienta. Do kolejnych napraw możemy konsekwentnie wracać, kiedy klient znajdzie na nie środki, dzięki czemu systematycznie krok po kroku polepsza się stan techniczny maszyny. Bardzo ważny jest też fakt, że wszystkie prace są wykonywane przy użyciu narzędzi specjalnych John Deere oraz najnowszych instrukcji fabrycznych dotyczących montażu części – dodaje ekspert John Deere.

Naprawy są przeprowadzane przy uzyciu oryginalnych części lub fabrycznie regenerowanych podzespołów w programie „Reman”. Oryginalnie regenerowane podzespoły sa objęte gwarancją  producenta i ich koszt zakupu jest niższy o co najmniej 20 proc. W programie „Reman” kupując fabrycznie regenerowany podzespół, należy zdać uszkodzony element w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

Dłuższa żywotność i wyższa wartość maszyny

Specjalistyczna, dokładna diagnostyka w programie Expert Check to początek drogi do uzyskania optymalnego stanu maszyny. Maszyna poddawana regularnym przeglądom, naprawiana z użyciem oryginalnych części będzie cieszyć się większym zainteresowaniem na rynku wtórnym, a dodatkowo jej wartość będzie wyższa w porównaniu z maszyną naprawianą za pomocą zamienników w nieautoryzowanych serwisach.

Dodatkowy program „Sprawdź i podłącz” („Inspect and Connect”) otwiera możliwości szerszej współpracy z dealerem w zakresie śledzenia i planowania procesu konserwacji ciągnika tak, aby był on zawsze w optymalnym stanie i gotowy do pracy. Program „Sprawdź i podłącz” dotyczy maszyn przygotowanych do telematycznego systemu JD Link i umożliwia bezpłatną aktywację JD Link na rok w maszynie, w której przeprowadzono Expert Check i dokonano w niej koniecznych napraw. Niższa liczba awarii, krótszy czas napraw, ale też optymalizacja zużycia oleju napędowego, podniesienia wydajności i precyzji pracy to główne zalety uczestnictwa w tym programie.

Redakcja AgroNews, na podst. John Deere

Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 − nine =

Video thumbnail
Sprzedaj plony do PROCAM – zapraszamy na film z załadunku statków zbożem w porcie
07:11
Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,165FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,356ObserwującyObserwuj
5,870SubskrybującySubskrybuj

Wirus HPAI nie odpuszcza! Potwierdzono kolejne ogniska choroby

Ptasia grypa nie ustępuje. Potwierdzono kolejne 5 ognisk wirusa HPAI. W sumie do dziś mamy 306 ognisk grypy ptaków. Przypominamy, że w całym ubiegłym...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE