Czy rolnikom będzie łatwiej ubezpieczyć się od ryzyka suszy?

Rok 2018 w ubezpieczeniach rolnych był gorący nie tylko ze względu na suszę, której koszty zostały oszacowane na 2,6 mld zł. Jesienią podpisana została nowela Ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich, uwzględniająca aktualne realia klimatyczne. Wejdzie w życie wiosną 2019 r. i ma poprawić poziom ochrony upraw rolnych w Polsce.

ubezpieczenie od ryzyka suszy, susza, ubezpieczenie upraw od ryzyka suszy,

Rok 2018 pod znakiem suszy i zmian

Susza to ryzyko, które nie występuje co roku, kiedy jednak się pojawia, jest bardzo dotkliwe. W 2018 roku jej koszty wg Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wyniosły 2,6 mld zł. Miniony sezon był bardzo gorący, a to wywołało duże zainteresowanie rolników ochroną swoich plonów od ryzyka suszy. Większość ubezpieczycieli nie była na to gotowa. Najwięcej polis „suszowych” sprzedało Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (PTUW) – 89,4% spośród wszystkich rolników w Polsce, którzy ubezpieczyli uprawy od ryzyka suszy na 2018 rok, posiadało polisę marki PTUW. Ochroną nie objęto jednak wszystkich upraw.

– Susza jest ryzykiem bardzo niebezpiecznym wręcz katastroficznym. Towarzystwa Ubezpieczeniowe wspólnie z Przedstawicielami Rolników, Rządu i Świata Nauki pracują nad opracowaniem skutecznej formuły, która nie tylko pozwoli skutecznie chronić uprawy przed suszą, ale i spowoduje, że takie ubezpieczenia długofalowo nie będą przynosiły strat towarzystwom ubezpieczeń. Jednym z możliwych i najbardziej prawdopodobnych rozwiązań jest oferowanie ubezpieczenia ryzyka suszy w pakiecie z innymi ryzykami. Sporo w tym zakresie zmieni się już w tym roku – ocenia Stanisław Sokołowski, wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Istotną z punktu widzenia rolników zmianą w 2018 roku było wprowadzenie przez Agro Ubezpieczenia rozszerzenia ochrony zwierząt, na warunkach pozwalających na uzyskanie dopłat, o ryzyko ognia i porażenia prądem. Takie zmiany były już wcześniej postulowane przez rolników. Uatrakcyjniono również obowiązkowe ubezpieczenia budynków poprzez wprowadzenie możliwości ubezpieczenia mienia na zasadzie dobrowolności.

Czego można się spodziewać w 2019?

Zdaniem Stanisława Sokołowskiego – eksperta od ubezpieczeń rolnych – istnieje jeszcze duże, niezagospodarowane pole w zakresie polis rolnych zarówno uprawowych, jak i majątku rolników. Według wiarygodnych szacunków, w tym roku, pomimo rosnącego zainteresowania nie zabraknie funduszy na dofinansowanie składek przy ubezpieczaniu upraw.

W najbliższym sezonie, już wiosną 2019 r., zacznie obowiązywać znowelizowana Ustawa o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich. Może ona poprawić poziom ochrony upraw rolnych w Polsce. Dzięki nowym przepisom, więcej rolników będzie mogło ubezpieczyć z budżetową dopłatą swoje uprawy od suszy. Producenci rolni sami będą mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.

Do poprawy jakości ochrony działalności rolniczej przyczynia się też postęp technologiczny, który z roku na rok coraz mocniej wspiera i ułatwia rozwój ubezpieczeń rolnych. Zapewnia chociażby lepsze prognozowanie zjawisk klimatycznych, ostrzeganie przed nimi czy szybszą ocenę szkód i reakcję na potrzeby rolników.

– W 2019 roku planujemy rozwój posiadanych produktów i ich modernizację w odpowiedzi na oczekiwania zgłaszane przez rolników, jak również tworzenie nowych rozwiązań. PTUW,  jest uczestnikiem programu pilotażowego, wykorzystującego nowe technologie. W niedalekiej perspektywie będziemy monitorować uprawy poprzez drony. Zaoszczędzi to rolnikom czas, przyspieszy ocenę poziomu szkód i ułatwi wypłatę odszkodowań, tak aby rolnicy mogli jak najszybciej odbudowywać areał upraw i wznowić produkcję w kolejnym okresie wegetacyjnym – zapowiada Stanisław Sokołowski – Wiceprezes PTUW.

Rolnicy stopniowo przekonują się do ochrony ubezpieczeniowej

Świadomość rolników co do potrzeby ubezpieczania się jest już bardzo duża. Z pewnością wpływ na to mają potężne zniszczenia plonów – dwa lata temu kraj nawiedziły katastrofalne deszcze nawalne, które wywoływały powodzie, w 2018 roku pogoda zmieniła się diametralnie i główną przyczyną zniszczeń była susza. Klimat Polski jest zmienny i przejściowy, nie da się przewidzieć, co w danym roku zagrozi uprawom. Innym powodem rosnącej świadomości jest zwiększenie dostępności polis rolnych, które od 2017 roku sprzedawane są za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dotowana ochrona upraw i zwierząt dzięki Agro Ubezpieczeniom jest dostępna w ponad 2 tys. placówek w całym kraju.

– Rolnicy coraz więcej wiedzą o polisach ochronnych. Od 27 lat pracuję w branży ubezpieczeniowej zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych i takiego wzrostu świadomości i pozytywnego nastawienia do ubezpieczeń nie pamiętam. Rolnicy interesują się ofertami ochronnymi, dyskutują o nich, coraz więcej o nich też wiedzą. Zawierający umowy ubezpieczenia często podają nawet wyższe wydajności czy ceny w stosunku do obowiązujących w chwili zawierania polisy licząc, że w sezonie cena wzrośnie, a w przypadku wysiewu kwalifikowanych nasion nowoczesnych odmian liczą na zwiększone, ponadprzeciętne plony. W budowaniu świadomości nie bez znaczenia jest też polityka państwa – w razie wystąpienia kataklizmów i uszkodzenia upraw większe wsparcie otrzymują rolnicy, którzy zawarli polisy ubezpieczenia plonów – podsumowuje Stanisław Sokołowski – ekspert od ubezpieczeń rolnych.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE