W 2016 roku rośnie wysokość kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego

Ubezpieczenia gospodarstwa rolnego i OC rolnika są obowiązkowe, a za ich brak grożą kary. Dostępność takich polis ułatwia ich zawieranie, a nieuzasadnione pozostają potoczne obawy związane ze skomplikowanym brzmieniem umów czy dużą ilością potrzebnych dokumentów. 

 

\"\"

 

Kto podlega obowiązkowi ubezpieczenia gospodarstwa? Zgodnie z ustawą (o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych z dnia 22 maja 2003r. (Dz.U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.) podlega mu każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą, posiadająca areał użytków rolnych przekraczający łącznie 1ha i opłacająca w części lub całości podatek rolny, ma obowiązek zawarcia ubezpieczeń obowiązkowych OC rolnika i budynków rolniczych. Obowiązek ten nie dotyczy natomiast firm zajmujących się działalnością rolniczą typu: Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne czy Spółdzielnie Kółek Rolniczych, spółek z o.o., spółek akcyjnych ani innego typu agrofirm.

Co, jeśli zignorujemy ten obowiązek?
Niestety, jeżeli rolnik podlegający ustawowo temu obowiązkowi zaniecha go, będzie musiał zapłacić grzywnę. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników oraz ubezpieczenia budynków rolniczych, od 1 stycznia 2016 r. wysokość kary z tytułu niespełnienia obowiązku ubezpieczenia wynosi:

  • brak ubezpieczenia OC rolników – równowartość jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. jest to 190 zł, w 2015 r. było to 180 zł);
  • brak ubezpieczenia budynków rolniczych – równowartość jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. jest to 460, w 2015 r. było to 440 zł);

Uwaga! Obliczając wszystkie te kwoty na podstawie minimalnego wynagrodzenia za płacę – zaokrągla się je do pełnych 10 zł.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie obowiązkowe? Na jak długi okres podpisuje się umowę?
Umowa ubezpieczenia z tytułu OC rolnika oraz budynków rolniczych zawierana jest na rok. Często towarzystwa rozkładają składki za ubezpieczenie na raty, jednak nie oznacza to, że umowa jest zawarta tylko na pół roku czy 3 miesiące, polisa ważna jest przez 12 miesięcy. Nie musimy się też martwić, jeżeli zapomnimy przedłużyć naszego ubezpieczenia na kolejny rok.

– Jeżeli rolnik miał polisę obowiązkową, ale zapomniał przedłużyć ubezpieczenia na kolejny rok i nie wypowiedział umowy, w myśl ustawy takie ubezpieczenie ulega automatycznemu odnowieniu na następne 12 miesięcy – tłumaczy Sergiusz Lenhardt, ekspert z Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia –  Działa to podobnie, jak w przypadku ubezpieczenia „OC komunikacyjnego”.

W jaki sposób możemy się ubezpieczyć i co sprawia nam najwięcej problemów?
Jest kilka sposobów zawarcia takiego ubezpieczenia. Jakie dokumenty musimy przygotować? Czy tylko właściciel gospodarstwa może je ubezpieczyć, czy może to zrobić np. jego żona lub pełnoletnie dziecko? Potrzebne jest pełnomocnictwo?

– Do dyspozycji klientów jest wiele kanałów dystrybucji. Można to zrobić w agencji ubezpieczeniowej, w oddziale, u brokera – wyjaśnia Sergiusz Lenhardt –  Z doświadczenia wiemy, że różni klienci preferują różne sposoby nabycia ubezpieczenia. Głównie zależy to od wielkości i wartości majątku, który chcą ubezpieczyć. W przypadku niektórych obiektów mogą być niezbędne oględziny w gospodarstwie.

Wymogi związane z dokumentami nie są duże. Koniecznie należy ze sobą mieć dokument tożsamości oraz dane posiadacza gospodarstwa, tj. ubezpieczonego. To, co natomiast warto ze sobą mieć, to poprzednia polisa, jeśli takowa była oraz ewentualnie zaświadczenie o bezszkodowości z poprzedniego zakładu. Dzięki temu możemy otrzymać korzystniejszą ofertę. Do zawarcia umowy ubezpieczenia nie jest wymagane za to pełnomocnictwo i może zrobić to każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

– Wypełnienie formularza nie jest czynnością nader skomplikowaną, a w razie problemów zawsze możemy liczyć na  pomoc pośrednika – dodaje Sergiusz Lenhardt z Concordii Ubezpieczenia. – Klienci zazwyczaj są zorientowani w takich elementach jak materiały, z których wykonane są ich budynki oraz powierzchnia przez nie zajmowana. W przypadku niektórych obiektów, może być wymagana bardziej szczegółowa wiedza, tj. sposób ogrzewania czy rodzaj instalacji elektrycznej.

Problemem bywa zrozumienie zakresu ubezpieczenia obowiązkowego budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Niestety, zakres ten jest dość wąski i obejmuje tylko podstawowe ryzyka, tj. ogień, huragan czy powódź. Musimy pamiętać, że w celu uzyskania szerszej ochrony niezbędne jest zawarcie dodatkowego ubezpieczenia dobrowolnego.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE