W lipcu drożały wszystkie gatunki mięsa

Dane Ministerstwa Rolnictwa wskazują, iż największe zmiany zaszły na rynku mięsa wieprzowego, gdzie ceny półtusz w przeciągu miesiąca zwiększyły się o ponad 2 proc., w tym na północy kraju o prawie 3 proc.

Jak informuje w cotygodniowej analizie sektora rolnego BGŻ, za kilogram żywca wieprzowego zakłady płaciły przeciętnie 4,72 PLN, czyli o prawie 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku.

Na rynku drobiu wystąpiły przeciwstawne tendencje – kurczęta podrożały o ponad 2 proc. w relacji miesięcznej, podczas gdy indyki potaniały o 0,5 proc. W rezultacie, ceny skupu tych pierwszych ukształtowały się na poziomie 3,62 PLN/kg, tj. o ponad 8 proc. wyższym niż przed rokiem.

Z kolei ceny indyków, mimo nieznacznej obniżki w relacji miesięcznej, były o ponad 30 proc. wyższe wobec 2010 roku. Wyjąwszy czerwiec br., poprzedni rekord cenowy został osiągnięty w połowie 2009 r. i wyniósł 5,31 PLN/kg.

Wysokie ceny pasz cały czas powodują, że opłacalność produkcji jest nadal na przeciętnym poziomie.

Po czerwcowych spadkach, w lipcu br. pozytywne zmiany zaszły także na rynku bydła.

Średnia arytmetyczna cena skupu w analizowanym miesiącu ukształtowała się na poziomie 5,50 PLN/kg, tj. prawie 3 proc. wyższym w relacji miesięcznej. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku żywiec wołowy pozostaje o 27 proc. droższy.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

Źródło: BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here