W UE mniej, w Polsce więcej. Zobacz prognozę zbiorów pszenicy

Analitycy rynkowi obniżają prognozy zbiorów pszenicy w większości krajów unijnych poza Polską. Dla naszego kraju szacunki zostały podwyższone. 

\"rolnictwo,


Unia Europejska jest jednym z niewielu regionów (a wśród dużych eksporterów jedynym), gdzie produkcja pszenicy w tym sezonie prawdopodobnie przekroczy poziom z ubiegłego sezonu.

– W ostatnich miesiącach prognozy zbiorów tego zboża były dość istotnie korygowane w dół. W najnowszym raporcie „Stratégie grains” firmy Tallage oceniane są na 140,7 mln t, czyli mają być o ponad 3 proc. większe niż przed rokiem, ale o prawie 1 proc. mniejsze niż wskazywały szacunki z połowy czerwca br. – wyjaśnia Marta Skrzypczyk, analityk Banku BGŻ BNP Paribas.

Korekty prognoz dla Unii są dokonywane sukcesywnie od kwietnia br.

– W marcowym raporcie mówiono jeszcze o produkcji na poziomie 143,9 mln t, czyli o prawie 6 proc. wyższym niż w 2016 r. Wiosna, w tym przede wszystkim upały i utrzymująca się susza w Hiszpanii i Francji, okazała się jednak mało sprzyjająca dla plonów pszenicy. Podobnie jak zazwyczaj, wraz z pojawiającymi się coraz niższymi prognozami zbiorów, notowania cen pszenicy na giełdach umacniały się – informuje Skrzypczyk.

I tak będzie więcej pszenicy niż rok temu

Ale pomimo obniżania prognoz, produkcja w Unii ma być większa niż w ubiegłym sezonie. Największy przyrost spodziewany jest we Francji, która po bardzo kiepskich zbiorach w 2016 r., notuje w br. duże odbicie.

– Według najnowszych prognoz, w kraju tym zebrane zostanie 36,3 mln t pszenicy, czyli aż o 30 proc. (8,3 mln t) więcej niż rok wcześniej – wyjaśnia Skrzypczyk.

Z kolei w Niemczech zebrane zostanie 25,3 mln t ziarna, czyli o 1 mln ton więcej niż rok temu. Natomiast w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech produkcja ma wynieść łącznie 11,7 mln t i być o 10 proc., tj. 1,3 mln t, mniejsza niż przed rokiem.

Wyższa prognoza dla Polski

W Polsce prognozę skorygowano natomiast w górę. Według niej polscy rolnicy zbiorą 11,0 mln t pszenicy.

Redakcja AgroNews, fot.pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Nowości od BASF na nowy sezon

BASF Polska, dział Agricultural Solutions zaprosił 29 listopada 2023 r. przedstawicieli mediów rolniczych na konferencję prasową do Centrum Olimpijskiego – siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics